Kredyt, leasing czy gotówka?

Data publikacji: 2014-03-19
Kredyt, leasing oraz zakup gotówkowy to najbardziej popularne formy nabycia środka trwałego przez przedsiębiorstwa. W związku z tym, że każda z tych form ma swoje specyficzne cechy, atrakcyjność poszczególnych rozwiązań zależy od indywidualnych oczekiwań klientów. 

Poniżej, dokonaliśmy pobieżnego porównania powyższych rozwiązań, przy uwzględnieniu trzech ważnych kryteriów: procedury wstępnej, kosztów całkowitych oraz możliwości dysponowania nabytym środkiem trwałym.

 

  • Procedura wstępna

Pozyskanie środków w ramach kredytu bankowego jest czasochłonne, wymaga dostarczenia szeregu dokumentów rejestrowych oraz finansowych, wnioskodawca musi także wykazać się zdolnością kredytową.
Procedury pozyskania leasingu są znacznie prostsze, leasingodawcy nie wymagają także od wnioskodawców wykazania zdolności kredytowej.
Zakup gotówkowy nie wymaga natomiast żadnych dodatkowych formalności, oczywiście poza tymi, związanymi z samym zakupem.

 

  • Koszty całkowite

Zakup środka trwałego przez podmiot gospodarczy skutkuje wystąpieniem korzyści o charakterze podatkowym. W przypadku kredytu, jest to jednorazowy odpis podatku VAT w dozwolonej wysokości, a także odpis od podatku kwot, związanych z amortyzacją oraz odsetkami od kredytu.
Leasingobiorca ma natomiast prawo do comiesięcznych odliczeń podatku VAT (na podstawie rat leasingowych oraz dodatkowo od wartości wykupu), kosztem podatkowym są natomiast w całości raty leasingowe i opłaty dodatkowe (dot. leasingu operacyjnego). Wskazane korzyści podatkowe sprawiają, że, leasing jest bardziej opłacalny niż kredyt.
Nabycie pojazdu za gotówkę pozwala na jednorazowy odpis podatku VAT w dozwolonej wysokości, a następnie odliczenie od podatku odpisów amortyzacyjnych. Co jednak istotne, zakup gotówkowy wymaga jednorazowego wyłożenia całej kwoty zakupu, która przy wykorzystaniu finansowania zewnętrznego, mogłaby zostać przeznaczona na alternatywne inwestycje.

 

  • Możliwość dysponowania

Jedynie podmiot, który nabył środek trwały za gotówkę, posiada pełne prawo własności do nabytego środka. W pozostałych przypadkach, prawo do dysponowania nim jest ograniczone przez bank (np. poprzez zastaw rejestrowy lub współwłasność) bądź prawo własności leży po stronie instytucji finansującej (w przypadku leasingu).


Podsumowując powyższe porównanie – spośród wskazanych form nabycia środka trwałego przez przedsiębiorstwo, najmniej atrakcyjny jest kredyt bankowy. Najbardziej atrakcyjny jest natomiast leasing, głównie z uwagi na znaczące korzyści podatkowe oraz dostępność finansowania dla podmiotów, niedysponujących zdolnością kredytową. Zakup gotówkowy jest natomiast dobrym rozwiązaniem dla podmiotów, dysponujących gotówką i niemających pomysłu na alternatywną inwestycję.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok