WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) w umowie leasing
Data publikacji: 2013-08-09WIBOR, co oznacza dla leasingobiorcy?
WIBOR to oprocentowanie, po jakim banki pożyczają między sobą pieniądze. Stopa WIBOR ustalana jest w każdy dzień roboczy, około godziny 11-stej na podstawie średniej z ofert składanych przez 16 banków, z odrzuceniem najniższej i najwyższej oferty. WIBOR często przyjmowany jest przez leasingodawcę, jako wyznacznik rynkowej ceny pieniądza. WIBOR powiększony o marżę finansującego składa się zazwyczaj na oprocentowanie leasingu.
Stopa procentowa WIBOR podawana jest dla różnych okresów, od jednego dnia, po okresy tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne na rocznym WIBOR-e skończywszy. O tym z jakiego WIBOR-u korzysta leasingodawca przy ustalaniu oprocentowania leasingu można dowiedzieć się w Ogólnych Warunkach Leasingu lub umowie leasingowej. Warto zwrócić na tą kwestię uwagę, gdyż może ona przesądzić o wyższych kosztach leasingu.
Jeżeli firma leasingowa stosuje do ustalenia oprocentowania leasingu stawki jednodniowe WIBOR-u, ten na skutek wahań rynkowych może przełożyć się na wyższe koszta miesięcznej raty leasingu. Ponadto leasingodawca, może manipulować oprocentowaniem poprzez wybór stawki WIBOR, z dnia w którym rynkowa stopa osiągnęła w danym miesiącu maksimum. Bezpieczniejszy wybór leasingodawcy, który wyeliminuje możliwe skoki oprocentowania leasingu, to ten, który stosuje przynajmniej miesięczne stawki WIBOR (WIBOR1M, WIBOR3M itp.).