Gwarancja bankowa w leasingu

Data publikacji: 2013-10-10
Gwarancja bankowa jest to pisemne zobowiązanie banku do zapłacenia określonej sumy pieniężnej, w sytuacji, gdy zleceniodawca nie wypełnia określonych w gwarancji zobowiązań.

W treści gwarancji określone są warunki oraz rodzaj i zakres zobowiązania, w których gwarancja jest skuteczna. W umowie leasingowej gwarancja bankowa wystawiana jest na zlecenie leasingobiorcy przez bank – gwaranta na rzecz finansującego, jako zabezpieczenie spłat rat leasingowych.

Czym jest gwarancja bankowa w leasingu?

Dokładną definicję gwarancji bankowej można znaleźć w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe. Zgodnie z artykułem 81 tejże ustawy, gwarancja bankowa to udzielona na piśmie pod rygorem nieważności jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków zapłaty, które mogą być stwierdzone określonymi w tym zapewnieniu dokumentami, jakie beneficjent załączy do sporządzonego we wskazanej formie żądania zapłaty, bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji – bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku. Zatem gwarancja bankowa wykorzystywana w leasingu, to zobowiązanie pisemne banku do spłaty zobowiązań leasingobiorcy wynikających z umowy leasingu na rzecz finansującego.

Dzięki gwarancji bankowej leasingobiorca podnosi swoją wiarygodność w oczach finansującego, ten natomiast zyskuje większą pewność zwroty sum mu należnych wynikających z umowy leasingu na wypadek niewypłacalności leasingobiorcy. W praktyce gwarancja bankowa wymagana jest przez firmy leasingowe w sytuacjach niedostatecznej wiarygodności leasingobiorcy.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok