Wszystko o przedmiocie leasingu
Kto jest właścicielem przedmiotu?
Właścicielem przedmiotu co najmniej do zakończenia okresu finansowania jest leasingodawca. W przypadku leasingu operacyjnego na koniec okresu umownego przedmiot wraca do leasingodawcy, w leasingu finansowym zostaje wykupiony przez leasingobiorcę. więcej »
Leasing nieruchomości
Leasing to nie tylko samochody. Przedmiotem leasingu jako umowy nazwanej mogą być zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. więcej »
Leasing gruntu
Z uwagi na problem odpisów amortyzacyjnych leasing gruntu charakteryzuje się szczególnymi zasadami. więcej »
Czy koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu trzeba refakturować na leasingobiorcę
W uchwale 7 sędziów z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania VAT tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Znaczenie tej uchwały komentuje Marcin... więcej »
Rozliczenie rat leasingowych, gdy przedmiot leasingu jest wynajmowany
Czy wydatki poniesione na zapłatę rat leasingowych z tytułu zawartej umowy leasingu, jeśli przedmiot umowy leasingu jest odpłatnie odnajmowany na terytorium kraju trzeciego, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
Zgłaszanie i likwidacja szkody w leasingu
Właścicielem przedmiotu leasingu jest instytucja finansowa, zatem zgłoszenie i likwidacja szkody nie może odbyć się bez udziału tej instytucji. Szczegółowe postępowanie w przypadku wystąpienia szkody wskazane jest w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. więcej »
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią
W umowie leasingu znajduje się zapis, zgodnie z którym użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. W praktyce leasingobiorcy rzadko stosują się do tego zapisu, natomiast leasingodawca jeszcze rzadziej (praktycznie w ogóle)... więcej »
Szkoda całkowita w leasingu
Szkoda całkowita to uszkodzenie środka trwałego, uniemożliwiające jego dalszą eksploatację. Konsekwencją wystąpienia szkody całkowitej jest wygaśnięcie umowy leasingu, które jednak następuje nie w momencie wystąpienia szkody, ale po wydaniu decyzji o wypłacie odszkodowania... więcej »
Leasing samochodów używanych
Większość firm leasingowych oferuje finansowanie nabycia samochodów używanych. Warunki leasingu takich samochodów są jednak mniej korzystne niż w przypadku nowych aut – wyższe jest oprocentowanie oraz wkład własny (przeważnie nie mniej niż 10%). Dodatkowo, na... więcej »
Jakie są zalety i wady leasingu auta elektrycznego
Samochody elektryczne rozpoczynają podbój rynku usług leasingowych. Firmy leasingowe uzupełniają swoje oferty, a klienci zacierają ręce na myśl o dużych oszczędnościach w utrzymaniu floty, zarówno z uwagi na serwisowanie, a także źródło energii. więcej »