Leasing samochodu po 1 kwietnia. Jaki będzie?

Data publikacji: 2014-06-16
1 kwietnia zmieniły się zasady rozliczania podatku VAT od samochodów firmowych. Zmiany te obejmą oczywiście także samochody, nabyte w formie leasingu, jednak nowe przepisy raczej nie wpłyną na kształt oferty leasingodawców. Niemniej jednak, znajomość nowych przepisów jest obowiązkowa dla wszystkich obecnych oraz przyszłych leasingobiorców. 
Na czym polegają zmiany w przepisach?

Przedsiębiorca, który zakupił samochód osobowy, może obecnie odliczyć 50% podatku VAT od zakupu i od kosztów eksploatacji pojazdu. Dodatkowo, od 1 lipca 2015 roku, będzie możliwość odliczenia 50% VAT-u także od wydatków na paliwo. 50% stawka dotyczy jednak tylko samochodów, które będą używane zarówno na cele firmowe jak i prywatne.

Jeśli przedsiębiorca zadeklaruje przeznaczenie samochodu wyłącznie na cele działalności gospodarczej, wówczas ma prawo odliczyć pełen VAT (przy zakupie i eksploatacji auta). Przy czym Ministerstwo Finansów jasno wskazuje, że choćby jednorazowe, udowodnione użycie samochodu do celów prywatnych, dyskwalifikuje zastosowanie pełnego odliczenia podatku.

Skorzystanie z pełnego odliczenia VAT-u wiąże się zatem z dużym ryzykiem. Przedsiębiorcy, którzy mimo to zdecydują się na to rozwiązanie, muszą złożyć do urzędu skarbowego deklarację VAT-26 (informacja o pojazdach, wykorzystywanych wyłącznie w działalności) i prowadzić pełną ewidencję przebiegu pojazdu.

Co ciekawe, wejście w życie nowych przepisów okazuje się bardzo korzystna dla firm, które już wcześniej leasingowały auta osobowe. Nowa ustawa nie zakłada bowiem limitu kwotowego VAT-u, podlegającego odliczeniu (do 1 kwietnia limit ten wynosił 6 tys. zł). Firmy, które przed zmianą przepisów wykorzystały cały limit odpisu, obecnie mają prawo z każdej raty odliczyć jeszcze 50% VAT-u. Na nowych przepisach stracą jednak leasingobiorcy, którzy dotychczas nie odpisali całego VAT-u – obecnie, zamiast 60%, mogą odliczyć tylko 50% podatku.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok