Fundusz leasingowy płakał, jak sprzedawał

Data publikacji: 2014-09-25
Zakup nowego auta dla floty to zawsze spory wydatek – zwłaszcza gdy mówimy o firmach z sektora MSP. Czy jednak koniecznie musi być mowa o samochodach prosto z salonu? Istnieje kilka sposobów na to, żeby kupić używany pojazd w atrakcyjnej cenie i później tego nie żałować. 

Różne badania i analizy wskazują na ten sam wniosek – rynek aut używanych w Polsce wciąż trzyma się mocno. Co więcej, w najbliższej przyszłości trend ten zapewne zostanie utrzymany. Czasy się jednak zmieniły i klienci nie muszą być skazani na wybór auta spośród ofert niewzbudzających zaufania handlarzy z giełdy.

Leasing, leasing i co po leasingu?
W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskanie samochodów dla firm był leasing. Dane Polskiego Wynajmu i Leasingu Pojazdów w tylko 2013 roku zarejestrował wzrost zainteresowania tego typu finansowaniem floty aż o 11% r./r. Oprócz korzyści finansowych, istotną zaletą leasingu jest fakt, że użytkownik samochodu nie musi martwić się o regularne serwisowanie auta i jego ubezpieczenie. Po upływie okresu leasingowania klienci mają dwie możliwości do wyboru: skorzystać z prawa pierwokupu bądź też umożliwić firmie leasingującej sprzedaż danego egzemplarza. Ta zaś odbywa się najczęściej poprzez aukcje internetowe.
– Coraz większą popularność zyskują internetowe portale aukcyjne, które oferują zarejestrowanym użytkownikom nie tylko możliwość zapoznania się z ofertą, ale także możliwość udziału w aukcji bądź przetargu oraz nabycie pojazdu online – mówi Maciej Arwaj, sales manager w Rent a Car & Used Car. – Takie rozwiązania są szczególnie popularne wśród firm, które hurtowo zajmują się sprzedażą aut używanych. Najczęściej są to firmy leasingowe, oferujące online samochody poleasingowe.

Kto da więcej?
Popularność portali aukcyjnych świadczy o tym, że Polacy kochają licytować różnego rodzaju przedmioty. Olbrzymia część zamieszczanych na tego typu serwisach ofert skierowanych jest jednak przede wszystkim do odbiorców prywatnych. Jednocześnie funkcjonuje coraz więcej firm, które poza samym leasingiem, koncentrując coraz większą uwagę właśnie na organizacji aukcji, na których można nabyć samochód, co niewątpliwie cieszy przedstawicieli tej branży.
– Rynek sprzedaży aut używanych w sieci rozwijał się na przestrzeni ostatnich lat bardzo dynamicznie. Wyspecjalizowane portale internetowe sukcesywnie uzupełniały swoją ofertę dla sprzedawców o dodatkowe usługi, co przekładało się na rosnące dotarcie do coraz większego grona potencjalnych klientów – opowiada Rafał Romaldowski, kierownik działu ubezpieczeń i sprzedaży samochodów używanych w Alphabet Polska.

W dużej mierze są to auta poleasingowe. Wtenczas trafiają one z powrotem na rynek, na czym korzystają wszyscy – leasingodawcy otrzymują niemałe pieniądze, zaś nabywcy mogą cieszyć się autem za niższą kwotę niż egzemplarz z salonu.

 

Całość artykułu dostępna we wrześniowym wydaniu Magazynu Fleet >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok