Jak prawidłowo rozliczać firmowe wydatki na samochód

Data publikacji: 2014-08-07
Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest konieczne, jeśli samochód osobowy stanowi majątek firmy i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. 
Prowadzenie działalności gospodarczej trudno wyobrazić sobie bez wykorzystywania samochodu osobowego. W firmach jednoosobowych najczęściej używany jest prywatny samochód przedsiębiorcy. W nieco większych samochód może stanowić majątek firmy albo może być leasingowany lub użytkowany na podstawie innych umów cywilnoprawnych.

Każdy z tych sposobów oznacza ponoszenie przez przedsiębiorcę wydatków związanych z bieżącą eksploatacją pojazdu, takich jak zakup paliwa, olejów, części zamiennych, opon czy też z wykupem ubezpieczeń (obowiązkowych bądź dobrowolnych). Mimo że wydatki te są jednakowe dla wszystkich rodzajów wykorzystywania auta, to jednak sposób ich zaliczania w koszty firmy w każdym przypadku jest przez ustawodawcę uregulowany odmiennie.

Własny samochód firmowy

W przypadku wykorzystywania przez przedsiębiorcę na potrzeby firmy własnego samochodu osobowego nie musi on wprowadzać takiego pojazdu do ewidencji środków trwałych. Jest natomiast zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w sposób wskazany w art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT). Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 tej ustawy prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest warunkiem koniecznym do zaliczenia ponoszonych przez przedsiębiorcę wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego do uznania ich za koszt uzyskania przychodu.

Limit, do którego można zaliczać do kosztów bieżące wydatki eksploatacyjne, wyznacza iloczyn liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr określonej w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271).

Należy jednak pamiętać, że zawsze podstawę zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu stanowi odpowiednio udokumentowany wydatek faktycznie poniesiony przez przedsiębiorcę. W każdym miesiącu odlicza się natomiast albo wartość danego wydatku, albo kwotę wskazanego powyżej limitu, w zależności od tego, która z tych kwot jest mniejsza. Ponieważ rozliczenia w ewidencji przebiegu pojazdu dokonuje się narastająco od początku roku, przedsiębiorca może zrekompensować sobie niedobór faktycznych wydatków zwiększeniem liczby kilometrów w następnym miesiącu, przez co zwiększa się limit do wykorzystania.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok