Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Data publikacji: 2014-08-07
Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy. 
Ubezpieczenie AC z ograniczeniami przy autach osobowych

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Należy jednak podkreślić, że wartość samochodu ustala się tylko dla celów ubezpieczenia dobrowolnego AC. Ubezpieczenie obowiązkowe OC nie zależy od wartości samochodu, o której jest mowa w przywołanym wyżej przepisie. Tak więc limit wydatków, które można uznać za koszt uzyskania przychodów odnosi się tylko do ubezpieczenia AC. Nie wynika to wprost z przepisów ustawy, ale jest potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok