Jak rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu?

Data publikacji: 2014-08-07
Korzystanie z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego pociąga za sobą możliwość wykupu przedmiotu po upływie okresu użytkowania. Wykup w ramach działalności gospodarczej pozwoli jeszcze na odliczenie podatku VAT (60% nie więcej niż 6 tys. zł) i zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów. 
W praktyce gospodarczej umowy leasingu operacyjnego samochodów osobowych to niemalże codzienność. Takie rozwiązanie pozwala na użytkowanie samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez konieczności poniesienia wysokiego kosztu zakupu własnego pojazdu. Ponadto wspomniana umowa daje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu okresu leasingu po cenie niższej niż wartość początkowa. Warto zatem rozważyć dwie alternatywne możliwości wykupu samochodu – na firmę i przez osobę prywatną.

Wykup leasingowanego pojazdu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

Wykup samochodu osobowego na firmę użytkowanego do tej pory na podstawie leasingu operacyjnego pozwala na odliczenie podatku naliczonego w kwocie 60 % z faktury stanowiącej dokument wykupu pojazdu, ale w kwocie nie przekraczającej 6 000 zł.

Ponadto nabycie samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pozwala na zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, co wywiera istotny wpływ na wysokość podatku dochodowego. Zakwalifikowanie kosztu nabycia pojazdu może mieć postać jednorazowego odpisu amortyzującego, co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku prowadzenia ewidencji jego przebiegu. Niestety, każda transakcja sprzedaży w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu przychodu z pozarolniczej działalności operacyjnej sprzedającego.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok