Wzrasta liczba wynajmowanych i leasingowanych aut

Data publikacji: 2014-07-25
Branża wynajmu i leasingu samochodów, reprezentowana przez firmy skupione w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), odnotowała po pierwszym kwartale 2014 roku 12,5% wzrost w porównaniu z tym samym okresem roku 2013. Od początku stycznia do końca marca 16 największych i najważniejszych na polskim rynku firm wynajmu i leasingu pojazdów, należących do PZWLP, wygenerowało blisko 1/4 łącznej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce. 

Łączna flota samochodów firmowych finansowanych i zarządzanych przez 16 kluczowych dla polskiego rynku firm CFM, zrzeszonych w PZWLP, wynosi po pierwszym kwartale blisko 117,5 tys. aut. Stanowi to 75% całego rynku wynajmu długoterminowego w Polsce. Większość, bo aż 77% (90 400) pojazdów znajduje się w leasingu operacyjnym z pełną obsługą (FSL - Full Service Leasing). W leasingu z serwisem (LS - Leasing Service), a więc w niepełnej wersji leasingu operacyjnego z pełną obsługą, pozostaje 14% aut (16 406). Najmniejszą grupę (9%) łącznej floty firm PZWLP stanowią pojazdy w tzw. wyłącznym zarządzaniu (FM - Fleet Management), czyli usłudze zapewniającej przedsiębiorcom tylko opiekę administracyjną i serwisową nad flotą aut służbowych, bez finansowania pojazdów.

- Możliwość zakupu przez cały pierwszy kwartał samochodów z kratką, od których dzięki tzw. okienku derogacyjnemu, przedsiębiorcy będą mogli odliczać 100% podatku VAT przez cały okres eksploatacji, nie miała istotnego wpływu na wyniki odnotowane przez branżę CFM w pierwszych trzech miesiącach roku, mówi Leszek Pomorski, prezes PZWLP. I dalej: -Aut tego typu we flotach firm PZWLP przybyło niewiele, podczas gdy łącznie w tym okresie w Polsce sprzedano ponad 22 tys. samochodów z homologacją ciężarową N1. Natomiast, zaplanowane od kwietnia wdrożenie znaczących zmian prawnych dotyczących VAT od samochodów firmowych, mogło już mieć wyraźny wpływ na decyzje części przedsiębiorców w zakresie zakupu bądź wymiany flot, mówi Pomorski. - Dlatego też, ze względu na nietypową sytuację prawno-podatkową, z jaką mieliśmy do czynienia w pierwszych trzech miesiącach roku, z pełnowartościowymi ocenami oraz wnioskami dotyczącymi aktualnej kondycji branży CFM w Polsce, warto zaczekać do końca pierwszego półrocza. Dane po drugim kwartale, kiedy rynek ustabilizuje się po wprowadzeniu nowych przepisów, będą już w pełni odzwierciedlały obraz branży w 2014 roku, uzupełnia szef PZWLP.

AUTOR: WNP.PL

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok