Dokumenty leasingu

Data publikacji: 2013-10-10
Przedsiębiorca decydujący się na leasing powinien dokładnie zapoznać się z dokumentami leasingowymi, które zamierza podpisać. Na dokumenty leasingu składają się przede wszystkim: umowa leasingu, OWUL- Ogólne Warunki Umowy Leasingu oraz dokumenty dotyczące zabezpieczenia umowy leaisngu wymaganego przez firme leasingową 
Umowa leasingu

Wraz w prowadzeniem nowelizacji Kodeksu Cywilnego z 26 lipca 2000 roku o zmianie ustawy – Kodeks Cywilny, umowa leasingu stała się umową nazwaną. W myśl artykułu 709 tejże ustawy poprzez umowę leasingu leasingodawca zobowiązuje się, w zakresie swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe, co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

OWUL - Ogólne Warunki Umowy Leasingu

OWUL, czyli skrót od Ogólnych Warunków Umowy Leasingu to ogół warunków, na jakich leasingodawca udziela leasingu korzystającemu. W potocznym mniemaniu OWUL wykorzystywany jest przez firmy leasingowe do ukrycia kosztów, prowizji lub innych manewrów mających na celu oszukanie klienta. Nic bardziej mylnego. OWUL zabezpieczają interesy finansującego. Firma leasingowa finansuje zakup przedmiotu leasingu, , a poprzez ogólne warunki leasingu zabezpiecza się przed konsekwencjami wyboru przedmiotu leasingu przez klienta.To klient bowiem ponosi pełną odpowiedzialność za wybór przedmiotu leaisngu i dostawcy. OWUL określa także w czytelny sposób inne prawa i obowiązki zarówno firmy leaisngowej jak i klienta.

Dokumenty zabezpieczenia

Podobnie jak w przypadku kredytu, tak i leasing wymaga zabezpieczenia jego spłaty. W leasingu sam leasingowany przedmiot, który do czasu zakończenia umowy leasingowej pozostaje własnością finansującego stanowi de facto zabezpieczenie regularności spłat. Obok takiej formy rzeczowego zabezpieczenia firmy leasingowe stosują również dokument zabezpieczający – weksel in blanco z deklaracją wekslową. na wekslunie widnieje żadna kwota zobowiązania. Możliwwość wykorzystania tego zabezpieczenia w przypadku rozwiązania umowy leaisngu z winy klienta określa natomiast deklaracja wekslowa. Leasingodawca wystawia ten dokument w dniu podpisania umowy, i może on zostać wykorzystany w przypadku braku spłat rat leasingowych przez korzystającego. Dodatkowym zabezpieczeniem, jakie może wymagać firma leasingowa od leasingobiorcy, to np. gwarancja bankowa lub poręczenie na bazie prawa cywilnego.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok