Faktoring czy leasing? Krótkie podsumowanie

Data publikacji: 2014-06-16
Faktoring i leasing to instrumenty, wspierające przedsiębiorców w finansowaniu działalności gospodarczej. Specyfika tych instrumentów jest jednak odmienna i służą one do zaspokojenia różnych potrzeb klientów. 
Faktoring polega na zbyciu na rzecz faktora (instytucja bankowa, spółka faktoringowa) wierzytelności firmy. Instrument ten jest wykorzystywany głównie jako źródło finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Faktorant (pierwotny wierzyciel) może oczywiście uzyskane w ramach faktoringu środki przeznaczyć na cele inwestycyjne, jednak realny koszt kapitału jest wówczas wyższy w porównaniu do instrumentów finansowych, wyspecjalizowanych w obsłudze wydatków inwestycyjnych.

Takim instrumentem jest właśnie leasing, w którym instytucja finansowa udostępnia przedsiębiorcy środek trwały w zamian za comiesięczny czynsz. Po zakończeniu okresu umowy, leasingobiorca ma możliwość wykupienia użytkowanego przez siebie urządzenia po preferencyjnej cenie. Przewagą leasingu nad innymi formami finansowania inwestycji są związane z nim znaczące korzyści podatkowe.

Faktoring i leasing to dwa różne instrumenty finansowe i decyzję o wyborze jednego z nich w pierwszej kolejności oprzeć należy nie tyle na analizie warunków oferty, co na odpowiedzi na pytanie o cel, na jaki mają zostać przeznaczone środki, które zamierzamy pozyskać.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok