Finansowanie zakupów. Jak robią to firmy?

Data publikacji: 2012-07-26
Leasing, kredyt, a może w przypadku trudności z uzyskaniem zapłaty faktoring. Jakie są kryzysowe możliwości polskich przedsiębiorstw?

Kryzys wymusza oszczędności i niekonwencjonalne rozwiązania. Nawet polskie firmy, które mają się całkiem nieźle dmuchają na zimne i redukują koszty gdzie tylko się da. Słowa leasing, faktoring a nawet kredyt (najlepiej tani) robią furorę. Skąd się to bierze? Polski Związek Faktorów ocenia, że mimo, a może raczej dzięki dużej niepewności w strefie euro i słabnącego tempa rozwoju gospodarczego (a w wielu krajach nawet recesji) branża odnotuje w tym roku kolejny, kilkunastoprocentowy wzrost obrotów. Perspektywy dla tego rynku są bowiem wyśmienite.

Mirosław Jakowiecki, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku patrzy na branżę z perspektywy 10 lat istnienia. Jego zdaniem faktoring stał się chętnie wykorzystywanym sposobem finansowania działalności przedsiębiorstw, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. - Popularność faktoringu stale rośnie, zarówno wśród małych firm, jak i dużych korporacji. Dzieje się tak, ponieważ jest on instrumentem elastycznym, a zarazem kompleksowym, obejmującym szereg usług. Korzyści te mogą potwierdzić nawet najbardziej wymagające przedsiębiorstwa – twierdzi Jakowiecki.

W roku ubiegłym udział faktoringu pełnego (czyli takiego, gdy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta), wyniósł (łącznie w portfelu firm PZF) 44,83 proc. obrotów, zaś udział faktoringu zagranicznego (wtedy gdy faktor finansuje transakcję międzynarodową) ok. 20 proc. obrotu. Potencjalne zatory płatnicze jeszcze bardziej poprawią sytuacje faktorów, to jest jasne. A np. leasing?

Wiadomo, ze w wielu przypadkach istotną rolę odgrywają zakupy infrastruktury IT. Niestety, żeby zachować bezpieczeństwo i konkurencyjność nie zawsze można na tym oszczędzać, nawet w trudnych czasach. Warto tym samym przyjrzeć się formom finansowania nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej w polskich przedsiębiorstwach.

Przedstawiciele firm specjalizujących się w tego typu finansowaniu i współpracujący z nimi producenci i dystrybutorzy mówią, że coraz częstsza wśród firm jest opinia, że leasing to narzędzie dostępne nie tylko i wyłącznie dla nabywców samochodów. - Musimy uświadomić klientom, że jest to korzystna i wygodna metoda finansowania zakupów sprzętu komputerowego przez klienta biznesowego - mówi Przemysław Targowski, dyrektor IT w firmie Vobis.

Operacyjny leasing IT jest jeszcze wciąż dość rzadko stosowany w Polsce, ale w obliczu kryzysu i faktu, że banki przykręciły kurek z kredytami powinien zyskiwać na popularności. Wśród głównych zalet tego sposobu finansowania przedstawiciele firm leasingowych wskazują na dość proste formalności i korzyści podatkowe (większe niż w przypadku leasingu finansowego) oraz obniżenie całkowitych kosztów przedsiębiorstwa (TCO – od 18 do 36 procent). Przypominają tez, że szczególnie nowe technologie rozwijają się niezwykle dynamicznie, w wyniku czego wartość sprzętu ulega szybkiej dewaluacji. Problemem jest także to, co robić ze sprzętem po zakończeniu eksploatacji (środki trwałe w firmie można sprzedać, zutylizować na koszt własny lub zmagazynować do zakończenia amortyzacji, co tez kosztuje).

Patryk Nosalik, Dyrektor Sprzedaży CSI Leasing Polska tłumaczy, że w przypadku leasingu operacyjnego na zakończenie umowy klient ma do wyboru trzy opcje: może wykupić sprzęt na własność, przedłużyć umowę lub oddać sprzęt firmie leasingowej i ewentualnie zamówić nowy. Ponadto, w czasie trwania umowy klient ma prawo do modernizacji i wymiany sprzętu, co jest niezwykle ważne w czasach dynamicznie ewoluujących technologii.

Ale nie oszukujmy się, o wszystkim i tak decyduje jak zwykle cena, więc aby skusić się na jakąkolwiek formę finansowania należy ja dobrze przemyśleć, a przede wszystkim dokładnie przeliczyć.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok