Jak nie przepłacać za ubezpieczenie leasingu?

Data publikacji: 2015-07-06
Zawarcie umowy leasingu finansowego lub operacyjnego nie skutkuje przeniesieniem prawa własności. Leasingobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu leasingu, a jedynie jego użytkownikiem. Leasingodawca oczekuje w związku z tym zabezpieczeń, dzięki którym jego własność będzie chroniona na tyle, by w razie potrzeby (zniszczenia lub utraty leasingowanego majątku) nie był zmuszony do pokrycia związanych z tym wydatków z własnych środków. 
Kosztem leasingu są więc zarówno raty leasingowe, jak i ubezpieczenie. To dodatkowy wydatek, z którego poniesieniem musi liczyć się każdy leasingobiorca. Pozostaje pytanie, czy jakiekolwiek kwestie związane z ubezpieczeniem można negocjować i czy korzystanie z ubezpieczeń sugerowanych przez leasingodawcę jest obowiązkowe, czy też można poszukać korzystniejszych ofert we własnym zakresie.

 

Firma leasingowa ma prawo dyktować warunki ubezpieczenia
Leasingodawca ma do tego prawo, bo pozostaje właścicielem środka trwałego – na przykład pojazdu. Skoro tak, zażąda wykupu ubezpieczenia nie tylko od odpowiedzialności cywilnej, ale i pełnej ochrony w zakresie autocasco. Tego prawa nie można leasingodawcy odmówić, jednak dobre praktyki biznesowe wymagają, by właściciel leasingowanego pojazdu wziął pod uwagę możliwości i potrzeby leasingobiorcy. W każdym wypadku można więc starać się o to, by negocjować warunki ubezpieczenia i możliwość wykupu polisy w towarzystwie, które leasingobiorca wybierze samodzielnie na podstawie analizy ofert dostępnych na rynku.

Indywidualnie czy w pakiecie z leasingiem?
Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Podpisując umowę z ubezpieczeniem w ramach leasingu, koszty ubezpieczenia bez problemu zostaną rozbite na raty, podczas gdy wykup oddzielnego ubezpieczenia, wiąże się z reguły z koniecznością wniesienia pełnej jednorazowej składki za całość okresu ochrony. To może być problemem szczególnie w sytuacjach, w których koszt ubezpieczenia (z racji wartości lub innych cech ubezpieczanego przedmiotu leasingu) jest wysoki.
Kolejnym minusem takiego rozwiązania może być konieczność uiszczenia leasingodawcy dodatkowej opłaty (nawet kilkaset złotych w skali roku) za możliwość samodzielnego wyboru ubezpieczyciela.

Niewątpliwym plusem jest oczywiście możliwość ograniczenia kosztów, w sytuacji, w której ubezpieczenie proponowane przez leasingodawcę jest nadmiernie wysokie.
Warto jednak pamiętać i o tym, że firmy leasingowe z racji stałej współpracy z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi też mogą zaoferować ubezpieczenia na korzystnych warunkach cenowych.

Reasumując: kluczem do wyboru możliwie taniego ubezpieczenia i zaoszczędzenia pieniędzy, jest wnikliwa analiza oferty ubezpieczenia oferowanego przez leasingodawcę i porównanie z ofertami polis dostępnych na rynku. Warto też pamiętać, że w warunkach dużej konkurencji, leasingodawcy nie są potentatami, którzy nie muszą starać się o klientów. W związku z tym zawierając umowę leasingową zawsze można i warto negocjować jej warunki.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok