Kredyt czy leasing – co jest bardziej korzystne dla MŚP?

Data publikacji: 2012-07-26
Jeszcze kilka lat temu formą finansowania najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców był kredyt. Wraz z rozwojem rynku leasingu w Polsce jednak, to rozwiązanie zyskało godnego przeciwnika, szczególnie w walce o sektor MŚP. Co powoduje, że jedna z rozważanych form finansowania wygrywa?

Co nagle to... drożej?
W wypadku leasingu – niekoniecznie. Leasing generalnie zapewnia łatwiejszy niż w wypadku kredytu dostęp do finansowania. W przeciwieństwie do niego nie wymaga także kompletowania tak obszernej dokumentacji, zaś decyzje o przyznaniu zapadają szybciej. Umożliwia to wspomniana już własność leasingowanej rzeczy – prawo własności leżące po stronie leasingodawcy stanowi dla niego dodatkowe zabezpieczenie, co istotnie wpływa na atrakcyjność warunków, jakie może zaproponować przedsiębiorcy.


Zagadkowe koszty

W wypadku leasingu koszty są jasne i z góry ustalone – wysokość raty leasingowej jest bowiem elementem umowy. To ona określa koszt korzystania z tej formy finansowania. W wypadku kredytu sytuacja nie jest taka prosta. Kredyt o zmiennym oprocentowaniu, lub kredyt w obcej walucie wiąże się z pewnym ryzykiem wahań. W konsekwencji może on wyjść przedsiębiorstwu a zdrowie – taniejąc, bądź pogrążyć je, gdy drastycznie podrożeje.

Szukając oszczędności... podatkowej

Kwestia oszczędności podatkowej dla wielu przedsiębiorców wydaje się argumentem koronnym na rzecz leasingu. Leasing operacyjny bowiem daje możliwość optymalizacji bieżącej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, ponieważ – inaczej niż ma to miejsce w wypadku kredytu - raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu. Taka operacja może diametralnie zmienić sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Właściciel vs posiadacz

Prawo własności jest kluczowym punktem przy porównywaniu kredytu z leasingiem. Kredyt zachowuje je po stronie przedsiębiorcy, z czym wiąże się przyszłościowe prawo zbycia przedmiotu, ale także – o czym nie wolno zapominać – koszty utrzymania. Z kolei w wypadku leasingu właścicielem jest leasingodawca, co z jednej strony ogranicza mocno leasingobiorcę, z drugiej jednak nie obciąża go kosztami związanymi z własnością rzeczy, bowiem koszty te leżą po stronie właściciela. Leasing więc z tej perspektywy wydaje się mniej zobowiązujący, a z perspektywy dysponującego ograniczonymi środkami przedstawiciela MSP, mniej ryzykowny. Ryzyko ogranicza w związku z tym także firma leasingowa.

Klient nasz pan!

W większości wypadków, szczególnie w ostatnim czasie, to leasing okazuje się dla przedsiębiorcy lepszym rozwiązaniem. Trudno spekulować czy i na ile zastąpi on kredyt. Jedno jest pewne już dziś – instytucje kredytujące mają ciężki orzech do zgryzienia, bowiem konkurencja w postaci licznych firm leasingowych kusi już nie tylko dostępnością, ale i ceną. Przedsiębiorcy mogą więc tylko się cieszyć, bo jak wiadomo – gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta.

 

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok