Leasing łatwiejszy niż kredyt

Data publikacji: 2012-07-26
Udać się do banku? A może lepiej zapukać do brokera leasingowego? Którą drogę wybrać, aby łatwo, szybko i korzystnie sfinansować planowaną inwestycję? To powtarzane niczym mantra pytania przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą bądź zamierzają rozszerzyć jej zakres. Liczne analizy porównawcze kredytu i leasingu wykazały, że najczęściej to ta druga forma finansowania jest nie tylko bardziej opłacalna, ale i bardziej dostępna.

Wprawdzie banki na każdym kroku zachęcają firmy obietnicami szybkich decyzji kredytowych, jednak praktyka pokazuje, że mogą na nie liczyć tylko wybrani. Kredyt od ręki otrzymają wyłącznie klienci, którzy od dłuższego czasu korzystają z usług konkretnego banku, a ich bilans nie budzi najmniejszych wątpliwości. Innym, szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom, banki stawiają twarde warunki, wymagające długiej i niestety pełnej „papierologii" przeprawy. Poza zupełnie oczywistą weryfikacją zdolności kredytowej i zabezpieczenia majątkowego (hipoteka lub zastaw rejestrowy), niekiedy banki proszą klientów o szczegółową prezentację biznes planu, a nawet o kopie zawieranych w ostatnim czasie kontraktów.

Leasingodawcy tylko w przypadku firm o bardzo krótkim okresie działalności, oceniają dotychczasowe doświadczenie właściciela lub wspólników. Czasami podwyższone ryzyko transakcji rekompensują wyższym oprocentowaniem. Mimo wszystko procedura akceptacji klientów jest o wiele prostsza niż w przypadku kredytu, a dzięki temu decyzja przyznania leasingu oraz rozpoczęcia finansowania jest szybsza. Ułatwienia te wiążą się przede wszystkim z mniejszymi wymogami finansowymi wobec leasingobiorcy, a także z faktem, że to finansujący przejmuje obowiązki związane z zakupem branego w leasing przedmiotu.

Mam kilka samochodów firmowych i kilka maszyn w leasingu. Firma rozwija się od wielu lat, nie miałbym więc problemu z uzyskaniem kredytu bankowego. Wybrałem jednak leasing, gdyż obecnie procedury sprowadzone są do minimum. Poza tym co miesiąc otrzymuję fakturę, którą wrzucam w koszty firmy – mówi Dawid Dziewulski, współwłaściciel firmy Mayones, największego producenta gitar elektrycznych i basowych w Polsce. Nie neguję kredytów, ponieważ są dobrą formą finansowania, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości. Nie ma jednak reguły. Przed wyborem sposobu finansowania rozważam rodzaj inwestycji: aktualnej i kolejnych, czas jej trwania oraz wymagane zabezpieczenia. Dotychczas leasing wydaje mi się najbardziej przyjazny – dodaje Dawid Dziewulski.

Na obniżenie wymagań wobec klienta firmy leasingowej wpływa również fakt, że przedmiot leasingu należy do finansującego, a tym samym staje się elementem zabezpieczenia umowy. Ponadto standardowym zabezpieczeniem umowy leasingu jest weksel wystawiony przez korzystającego. Przy zakupie na kredyt np. samochody lub maszyny są własnością kredytobiorcy, nawet gdy zabezpieczeniem jest hipoteka albo zastaw rejestrowy. Zatem i pod względem zabezpieczenia transakcji, leasing okazuje się być łatwiejszy, a jednocześnie pewniejszy niż kredyt.

Zdarza się, że oferta banku jest tak korzystna, że przewyższa propozycję leasingodawcy. Jednak po uwzględnieniu tzw. tarczy podatkowej, jaką daje leasing, kredyt traci na atrakcyjności. W najlepszym wypadku staje się tylko odrobinę tańszy niż leasing.

Tarcza podatkowa pozwala bowiem na włączenie do kosztów uzyskania przychodu czynszu inicjalnego, czyli opłaty początkowej, wszystkich rat, opłat manipulacyjnych, prowizji oraz kosztów użytkowania przedmiotu leasingu, czyli np. ubezpieczenia czy paliwa. Kredytobiorcy w koszty prowadzonej działalności mogą wpisać jedynie odsetki od rat oraz amortyzację przedmiotu leasingu.

Największą zaletą leasingu jest elastyczność. Cenią ją zwłaszcza małe firmy z ograniczonymi środkami własnymi, dla których uzyskanie klasycznego kredytu graniczy z cudem. Leasingodawcy ułatwiają pokrycie kosztów inwestycji także firmom, których przychody są sezonowe. Wówczas raty leasingowe dostosowywane są do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy. I to właśnie zwrot ku potrzebom każdego klienta czyni leasing tak przyjaznym i tak dostępnym.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok