Leasing siłą napędową przedsiębiorstw

Data publikacji: 2014-02-03
Większość przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora małych i mikro firm, w codzienności biznesowej boryka się z wieloma problemami. Jednym z tych problemów jest brak kapitału, który blokuje przedsiębiorczość, zmniejsza skłonność do inwestycji i stanowi poważną barierę na drodze ich rozwoju. Czy jedna z opcji finansowania inwestycji, jakim jest leasing może stanowić siłę napędową przedsiębiorstw? Dlaczego warto wybrać leasing? 

Leasing alternatywa dla kredytu?

Rozpatrywanie atrakcyjności leasingu w zestawieniu z kredytem lub innymi formami pozyskania kapitału należałoby rozpocząć od określenia celu inwestycji, wielkości oraz formy organizacyjnej przedsiębiorstwa, czy innych czynników, które mogą wpłynąć na wybór optymalnego źródła finansowania inwestycji. Kredyt, choć nadal popularny powoli zostaje wypierany przez leasing, zwłaszcza w obszarze nabywania ruchomości.

Wybór formy pozyskania kapitału warto poprzedzić analizą pewnych ogólnych czynników, które mogą przesądzić o wyborze konkretnego źródła:

  • Optymalizacja podatkowa – przewaga leasingu nad kredytem wynika głównie z tzw. efektu tarczy podatkowej. Wybór leasingu może obniżyć obciążenia podatkowe, ze względu na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowej lub amortyzacji. W kredycie jedyne koszty odsetkowe zmniejszają podstawę opodatkowania.
  • Formalności – w tym obszarze również leasing wydaję się korzystniejszy: szybsza decyzja, mniej dokumentów, większa zdolność kredytowa.
  • Okres spłaty – kredyt gotówkowy dla firm można spłacać w okresie od 1 do 120 miesięcy, natomiast w przypadku leasingu, okres ten zazwyczaj waha się od 24 do 72 miesięcy.
  • Wkład własny – przy finansowaniu inwestycji z reguły to firmy leasingowe wymagają mniejszego wkładu własnego aniżeli banki.

Leasing sposobem na rozwój przedsiębiorstwa?

Jak wynika ze statystyk Związku Polskiego Leasingu, w ostatnich trzech latach przy użyciu leasingu sfinansowano inwestycje przedsiębiorstw o wartości ponad 50 miliardów złotych. Przy pomocy leasingu finansowana jest już co trzecia inwestycja na rynku ruchomości w Polsce. Leasing to z jednej strony dobra alternatywa w stosunku do kredytu bankowego, z drugiej zaś - przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym (wkład własny już od 0 %) - łatwy sposób na nabycie nowego sprzętu, powiększenie floty samochodowej czy zdobycie innego rodzaju kapitału niezbędnego do rozwoju przedsiębiorstwa. W dobie wzrastającej konkurencji, dużych obciążeń podatkowych oraz spowolnienia gospodarczego, dzięki leasingowi firmy nie muszą rezygnować z podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok