Leasing konsumencki

Data publikacji: 2014-02-03
Leasing konsumencki to produkt finansowy skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którego celem jest finansowanie używania przedmiotu leasingu w trakcie trwania umowy leasingowej oraz ewentualny zakup tego przedmiotu po upływie podstawowego okresu umowy. Finansujący na podstawie umowy leasingowej zobowiązuje się do nabycia przedmiotu leasingowego, a następnie do oddania do użytkowania tego przedmiotu korzystającemu. W zamian za użytkowanie przedmiotu leasingu, korzystający winien płacić raty leasingowe finansującemu, zgodnie z harmonogramem spłaty; suma rat leasingowych powinna być, co najmniej równa cenie nabycia przedmiotu leasingu przez finansującego.

Co można wziąć w leasing konsumencki?

Leasing konsumencki, zwany również leasingiem prywatnym, jest ofertą skierowaną do osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Istota leasingu konsumenckiego związana jest z ułatwieniem osobom prywatnym dostępu do finansowania użytkowania ruchomości, w głównej mierzez samochodów. Leasing konsumencki może stanowić alternatywę dla kredytu samochodowego lub sprzedaży ratalnej. W trakcie trwania umowy leasingu konsumenckiego przedmiot leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingowej lub z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingu przedmiot może przejść na własność korzystającego.

Firma leasingowa (zwana również finansującym), na podstawie umowy leasingowej zobowiązuje się do nabycia przedmiotu leasingu od sprzedawcy i przekazania go korzystającemu do użytkowania na oznaczony w umowie okres czasu. Korzystający, w zamian za korzystanie z przedmiotu, jest obowiązany do regularnego opłacania rat leasingowych. W trakcie korzystania z przedmiotu leasingowego, korzystający nie jest jego prawnym właścicielem. Dopiero po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu, może nastąpić nabycie przedmiotu leasingu. Strony umowy leasingowej mają dużą swobodę w ustalaniu losów przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.

Kredyt konsumencki a leasing prywatny

Kredyt konsumencki jest to forma umowy, na mocy której kredytodawca (przedsiębiorca) udziela konsumentowi kredytu na cele bezpośrednio nie związane z działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową (zawodową). Kredyt konsumencki nie jest tylko kredytem bankowym, pod tym pojęciem kryją się również umowy o pożyczkę, umowy z odroczonym terminem spłaty lub kredyty wiązane, udzielane również przez firmy niebędące bankami.

Leasing konsumencki, który w umowie zawiera zapis dotyczący przejścia na własność korzystającego przedmiotu leasingu po okresie umowy leasingowej może być traktowany, jako kredyt konsumencki. Jeżeli dany rodzaj leasingu traktowany jest jako kredyt konsumencki, to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, korzystający ma 14 dni na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny.

Firmy leasingowe nie są związane w swej działalności do przestrzegania zapisów Komisji Nadzoru Finansowego tzw. Rekomendacji T, która znacząco zaostrza określanie przez banki zdolności kredytowej. Zatem leasing może stanowić ciekawą alternatywę dla konsumentów w stosunku do kredytów.

Leasing konsumencki a sprzedaż ratalna

Główna różnica między leasingiem konsumenckim a sprzedażą ratalną jest moment nabycia prawa własności do przedmiotu umowy. W przypadku leasingu nabycie przedmiotu może nastąpić po upływie podstawowego okresu leasingu lub może zostać oddany finansującemu. Przez cały okres umowy leasingowej korzystający tylko użytkuje przedmiot leasingu, zaś jego prawnym właścicielem pozostaje finansujący. W sprzedaży ratalnej następuje przeniesienie własności do przedmiotu z chwilą zawarcia umowy, odroczony zostaje natomiast termin płatności za ów przedmiot. Kolejna różnica między sprzedażą ratalną, a leasingiem konsumenckim to zakres przedmiotowy umowy, leasingowany może być zarówno nieruchomość, jak i ruchomość oraz niektóre wartości niematerialne i prawne, zaś sprzedażą ratalna objęte są wyłącznie rzeczy ruchome.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok