Procedury uproszczone w leasingu

Data publikacji: 2014-02-03
Leasing stanowi jedną z form finansowania działalności gospodarczej i podobnie jak kredyt bankowy, jego zawarcie jest poprzedzone oceną zdolności podmiotu do terminowego regulowania zobowiązań wynikających z użyczenia kapitału. Zanim leasingodawca podpisze umowę z klientem i sfinansuje zakup przedmiotu leasingu musi być przekonany o jego wiarygodności. Wiarygodność oraz zdolność tą określa się na podstawie procedury pełnej lub uproszczonej. 

Firmy leasingowe nie są zobowiązane do stosowania wytycznych Rekomendacji T wydanej przez KNF w określaniu zdolności płatniczej korzystającego, dlatego też częstszą praktyką jest stosowanie tzw. procedury uproszczonej, zwłaszcza w przypadku leasingu samochodów nowych i używanych. Ponadto sam przedmiot leasingu, który do momentu jego wykupu przez korzystającego pozostaje własnością finansującego jest dobrym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością leasingobiorcy.

Główną zaletą uproszczonej procedury jest szybkość podpisania umowy z korzystającym oraz ograniczenie formalności do minimum. W praktyce wystarczą podstawowe dokumenty rejestrowe firmy, dowód osobisty właściciela i wkład własny (zazwyczaj minimum 10 % wartości netto leasingowanego przedmiotu), aby zawrzeć w ciągu kliku godzin umowę leasingową. Finansujący w przypadku procedury uproszczonej nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń () W niektórych przypadkach firma leasingowa dodatkowo żąda zeznań podatkowych za poprzedni rok obrotowy, dla określenia dochodowości potencjalnego leasingobiorcy.

Procedura uproszczona standardowa tylko w niektórych przypadkach

Jeżeli przedmiotem leasingu są specjalistyczne sprzęty lub jego wartość jest znacząca, firmy leasingowe stosują pełna procedurę oceny ryzyka. W tym przypadku wymagany będzie cały katalog dokumentów, na podstawie którego określona zostanie zdolność kredytowa, przeszła i obecna sytuacja finansowo – majątkowa (czasami prognozy przychodów) oraz stan zobowiązań wobec budżetu państwa oraz ZUS-u. Szerszy będzie również zestaw zabezpieczeń leasingu np. poręczenie.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok