Co to jest leasing finansowy?

Data publikacji: 2013-07-11
W odróżnieniu do leasingu operacyjnego, leasing finansowy niesie ze sobą więcej konsekwencji prawnych oraz obowiązków ewidencyjnych po stronie leasingobiorcy, pozwalając jednak na zwiększenie wartości majątku przedsiębiorstwa bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużych wydatków. Wprowadzenie przedmiotu leasingu do ewidencji oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez korzystającego daje mu większą swobodę na regulację poziomu ponoszonych kosztów oraz uzyskiwanych dochodów. 

Istota leasingu finansowego

Leasing finansowy, zwany też inwestycyjnym bądź kapitałowym polega na oddaniu przedmiotu leasingu przez leasingodawcę do dyspozycji i użytkowania leasingobiorcy. Prawo własności do przedmiotu leasingu pozostaje nadal po stronie finansującego, do czasu zakończenia trwania umowy. Po tym okresie prawo własności może zostać przeniesione na korzystającego. Odpisów amortyzacyjnych oraz zaliczenia w składniki majątku przedmiotu leasingu dokonuje korzystający. Finansujący otrzymuje korzyści z leasingu w postaci rat leasingowych płaconych przez leasingobiorcę. 

Po okresie trwania umowy, w leasingu finansowym przedmiot leasingu następuje przeniesienie praw własności do przedmiotu z finansującego na korzystającego.

Leasing finansowy w prawie podatkowym

W aktach normatywnych z zakresu prawa podatkowego, aby umowa leasingowa została zakwalifikowana, jako leasing finansowy muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Czas oznaczony – umowa leasingu finansowego musi być zawarta na czas z góry określony;
  2. Suma ustalonych w umowie rat leasingowych (pomniejszona o VAT) winna być, co najmniej równa wartości początkowej przedmiotu leasingu;
  3. W umowie powinno być zawarte postanowienie, iż odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasing dokonuje leasingobiorca.

Warto również podkreślić, iż w odróżnieniu do leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym nie ma wymogu minimalnego okresu trwania umowy leasingowej.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok