Co to jest leasing zwrotny?

Data publikacji: 2013-07-11
Leasing zwrotny jest specyficzną formą leasingu, która obok podstawowej idei rzeczowego kredytowania działalności gospodarczej charakterystyczny dla każdego rodzaju leasingu, zawiera również dodatkowy element, w postaci powiązania leasingu z uprzednio zawartą umową sprzedaży. 
Jedna ze stron umowy leasingu zwrotnego – korzystający – dokonuje zbycia przedmiotu leasingu, będącego w jego posiadaniu, na rzecz leasingodawcy. Wraz z dokonaną sprzedażą przedmiot leasingu pozostaje nadal w dyspozycji leasingobiorcy. Przy jednoczesnej umowie zbycia przedmiotu leasingu podpisywana jest umowa leasingu, która może być zarówno leasingiem finansowym, jak i operacyjnym. Dużą zaletą leasingu zwrotnego jest uwolnienie kapitału przez korzystającego, który został zainwestowany w dany środek trwały i korzystanie z niego w sposób nieograniczony.

Dla lepszego zrozumienia istoty leasingu zwrotnego można posłużyć się przykładem praktycznym. Spółka budowlana dokonuje sprzedaży na rzecz firmy leasingowej koparki. Jest to pierwszy etap transakcji leasingu zwrotnego, czyli zbycie przedmiotu umowy (koparki) przez dotychczasowego właściciela (firma budowlana) - finansującemu (firmie leasingowej). W kolejnym etapie transakcji – finansujący – oddaje nabyty uprzednio przedmiot leasingu do użytkowania w ramach umowy leasingu korzystającemu (firmie budowlanej). Zazwyczaj przedmiot umowy pozostaje cały czas pod kontrolą zbywcy (korzystającego – firma budowlana), zmienia się jedynie podmiot będący właścicielem danego aktywa.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok