Co to jest leasing?

Data publikacji: 2013-07-11
Leasing, jako alternatywa dla kredytu bankowego choć nie substytucyjna forma pozyskania kapitału, zyskuje coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców, ze względu na efekt osłony podatkowej, mniejszą skalę formalności przy uruchomieniu oraz niższy wymagany wkład własny. W niniejszym artykule zawarto podstawową wiedzę, jaka powinien mieć każdy przedsiębiorca na temat leasingu. 

Istota leasingu

Leasing daje przedsiębiorcy możliwość przyjęcia do użytkowania określony środek trwały, wartość niematerialną i prawną lub nieruchomość, bez konieczności ponoszenia jednorazowo dużego wydatku na jego nabycie. Innymi słowy, korzystający bierze w leasing interesujący go przedmiot na czas określony w umowie leasingowej, w zamian za jego użytkowanie płaci leasingodawcy określone wynagrodzenie. Po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa leasingowa, korzystający może wykupić ów przedmiot z przeniesieniem praw własności do niego. 

Leasing finansowy a operacyjny

W praktyce gospodarczej można spotkać klika odmian leasingu. W tabeli poniżej scharakteryzowane są dwa najpopularniejsze – leasing finansowy i operacyjny oraz istota różnic miedzy nimi.

Podstawowe różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym:

Cecha Leasing finansowy Leasing operacyjny
Konsekwencje podatkowe KUP dla korzystającego – amortyzacja oraz część odsetkowa opłaty leasingowej. Opłaty podatkowe w pełnej wysokości stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego.
Okres umowy Na czas oznaczony, brak minimalnego okresu finansowania Na czas określony trwający co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji.
Własność przedmiotu umowy Przez cały okres leasingu własność leży po stronie finansującego. Po zakończeniu trwania umowy przechodzi automatycznie na korzystającego. Przez cały okres leasingu własność leży po stronie finansującego. Korzystający ma prawo do zakupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu.
Podatek VAT Płatny w całości z góry przy odbiorze przedmiotu leasingu. Doliczany do każdej raty leasingowej.
Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok