Czynsz leasingowy (rata leasingowa)

Data publikacji: 2013-08-09
Czynsz leasingowy, zwany też ratą leasingową to płacona, co miesiąc opłata przez korzystającego na rzecz finansującego, za korzystanie z przedmiotu leasingu oraz czerpanie z niego pożytków.

Wysokość raty leasingowej uzależniona jest od wartości przedmiotu leasingu, okresu umowy leasingowej oraz opłaty wstępnej. Terminy oraz kwoty zapłaty czynszu leasingowego zawarte są w umowie leasingowej i następują według harmonogramu spłaty.

Czynsz leasingowy w leasingu finansowym

Comiesięczne płacenie raty leasingowej jest głównym obciążeniem finansowym dla korzystającego z tytułu użytkowania przedmiotu leasingu. Rata leasingowa składa się z części odsetkowej oraz kapitałowej. Podobnie jak w przypadku rat kredytu bankowego, część kapitałowa raty zmniejsza zadłużenie wobec drugiej strony umowy, zaś część odsetkowa stanowi wynagrodzenie dla finansującego. Cześć odsetkowa raty leasingu będzie dla korzystającego kosztem finansowym, zaś kapitałowa przypadająca na dany okres sprawozdawczy, stanowi spłatę zobowiązania wobec finansującego.

Rata leasingowa w leasingu operacyjnym

W umowie leasingu, która kwalifikowana jest, jako rodzaj operacyjny, rata leasingowa w całości zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodu przez korzystającego. Rata w leasingu operacyjnym pozwala przedsiębiorcy na zmniejszenie podstawy opodatkowania, przyczyniając się w konsekwencji do powstania oszczędności podatkowych.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok