Czynsze (raty) degresywne w leasingu

Data publikacji: 2013-10-10
Czynsze, raty leasingowe, są to comiesięczne opłaty, jakie w trakcie trwania umowy leasingowej, korzystający płaci na rzecz leasingodawcy w zamian za korzystanie z przedmiotu leasingu.

Wysokość rat degresywnych nie jest równomierna w całym okresie leasingowym. Ich wysokość maleje wraz z upływem okresu umowy leasingu. Zmniejszające się z upływem czasu raty leasingowe mogą służyć wzmocnieniu efektów podatkowych – obniżonej podstawie opodatkowania w pierwszych okresach trwania inwestycji – leasingu.

Raty równe, czy malejące?

Niepodważalną zaletą rat degresywnych, podobnie jak w przypadku kredytu bankowego, jest niższy koszt odsetkowy, w całym okresie leasingowym. Im dłuższy okres leasingu – kredytu, tym oszczędności te są większe. Korzystający płaci wyższe raty w pierwszych okresach trwania leasingu, które zmniejszają się wraz z upływem tego okresu. Płacenie wyższych raty leasingowych w początkowym etapie leasingu, przyczynia się również do obniżenia podstawy opodatkowania w tym okresie.

W odróżnieniu do czynszów degresywnych, stałe raty leasingowe oznaczają mniejsze oszczędności na kosztach odsetkowych, jednakże dają przedsiębiorcy większą przejrzystość w planowaniu wydatków za sprawą ich stałego poziomu w całym okresie trwania umowy leasingowej.

Większość firm leasingowych w ofercie posiada również opcję rat sezonowych. W przypadku rat sezonowych harmonogram spłaty rat leasingowych jest dostawany do specyfiki działalności leasingobiorcy. W oznaczonych okresach np. miesiącach letnich, gdy przedsiębiorstwo generuje wysokie przychody, raty charakteryzują się wyższym czynszem leasingowym, w stosunku do ich niższej wysokości w okresach zastoju np. okresie zimowym.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok