EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) w leasingu

Data publikacji: 2013-08-09
EURIBOR to skrót od angielskiej nazwy Euro Interbank Offered Rate i oznacza stopę oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym w strefie euro. Stopa ta ustalana jest na podstawie ofert składanych przez 57 największych banków komercyjnych ze strefy euro. W odniesieniu do leasingu stanowi ona bazę wyjściową do ustalania oprocentowania leasingu denominowanego w walucie euro. 
EUR czy PLN, w jakiej walucie wybrać leasing?

Część przedsiębiorców zastanawiających się nad wyborem waluty leasingu, pod rozwagę przyjmuje zarówno leasing w rodzimej walucie, jak i denominowany w euro. Wybór, często podyktowany niższymi ratami leasingowymi oraz przychodami przedsiębiorcy w walucie pada na leasing w euro.

Dlaczego leasing w euro jest tańszy od PLN?

Większość leasingodawców ustalając oprocentowanie leasingu przyjmuje sumę rynkowego wskaźnika stopy procentowej (WIBOR – dla złotówek, EURIBOR dla waluty euro) oraz własnej marży. Ponieważ cena pieniądza na międzybankowym rynku europejskim określana przez EURIBOR jest niższa aniżeli na rynku polskim – WIBOR, automatycznie oszacowane raty leasingowe z uwzględnieniem marży własnej finansującego są niższe dla waluty euro.

Ryzyko leasingu walutowego

Ryzyko leasingu walutowego może wystąpić w dwóch aspektach. Po pierwsze wzrost stopy procentowej EURIBOR automatycznie przekłada się na wzrost raty leasingu. Po drugie istnieje duże ryzyko kursu walutowego. Jeżeli leasing udzielany jest przez firmę, która przelicza comiesięcznie ratę leasingu z euro na walutę płatności, czyli polskich złotych, to w sytuacji wzrostu kursu EUR do PLN, rośnie wysokość raty leasingu. Firma leasingowa, która obsługiwana jest przez dany bank, stosuje kursy przeliczeniowe tegoż banku, co może dodatkowo wiązać się z mało konkurencyjnym spreadem walutowym, w porównaniu do innych banków. Jeśli zatem, potencjalny leasingobiorca nie osiąga przychodów w walucie euro, przed podjęciem decyzji o leasingu walutowym, warto wziąć powyższe czynniki ryzyka pod uwagę, przy podejmowaniu decyzji.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok