Firma leasingowa (leasingodawca lub finansujący)

Data publikacji: 2013-08-09
Podmiot, który specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań leasingowych dla klientów indywidualnych oraz firm jest firmą leasingową, występującą w umowie leasingowej, jako jeden z podmiotów zwanych finansującym bądź leasingodawcą. Firma leasingowa oddaje przedmiot leasingu do użytkowania drugiemu podmiotowi umowy, w zamian za określone wynagrodzenie. 

Kim może być firma leasingowa?

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego – finansujący (firma leasingowa) zobowiązuje się w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, zawierając umowę leasingową, do nabycia przedmiotu leasingu oraz oddania tego przedmiotu korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Tak ujęte w kodeksie cywilnym pojmowanie umowy leasingowej wyraźnie wskazuje, iż finansującym (firmą leasingową lub leasingodawcą) może być podmiot gospodarczy, który oferuje usługi leasingu w ramach prowadzonej przez siebie działalności. Zatem, finansującym może być przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności musi być działalność leasingowa. Warto również wspomnieć, iż ustawodawca nie nakłada na firmy leasingowe (finansującego) wyłączności prowadzenia działalności leasingowej, nie musi być to działalność wyłączna i jedyna tego przedsiębiorstwa.

Firma leasingowa – producent, czy pośrednik?

Działalność leasingową mogą prowadzić zarówno firmy zajmujące się profesjonalnym pośrednictwem między korzystającym, a producentem (leasing pośredni), jak i bezpośrednio producent przedmiotu leasingu (leasing bezpośredni). Leasingodawca bezpośredni oddaje na podstawie umowy leasingowej rzecz leasingobiorcy, której jest jednocześnie producentem. Wówczas działalność leasingowa dla producenta jest dodatkowym źródłem dochodu. Wyspecjalizowane podmioty, zajmujące się kompleksową obsługą klienta – leasingobiorcy, oferują zazwyczaj szerszy zakres usług, profesjonalne doradztwo oraz bogatszą ofertę leasingową aniżeli leasingodawca bezpośredni.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok