Leasing jest jednym ze źródeł finansowania działalności gospodarczej alternatywnym w stosunku do kredytu bankowego. Jego szczególnym rodzajem jest leasing zwrotny.
Leasing zwrotny to specyficzna odmiana tego typu transakcji, której podstawą jest wystąpienie powiązania leasingu z zawartą wcześniej umową sprzedaży. Strona umowy, tj. leasingobiorca, dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej). Jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy. Zasady, w oparciu o które to korzystanie ma się odbywać, określane są w zawartej umowie leasingu zwrotnego.
Operacja taka pozwala na dokonanie zmiany sposobu dotychczasowych rozliczeń przez dawnego właściciela na bardziej dla niego korzystny, pozwala bowiem na odmrożenie kapitału zainwestowanego w środek trwały i korzystanie z niego w sposób odzwierciedlający jego aktualną wartość rynkową. Zawarcie umowy leasingu zwrotnego powoduje, że prawo własności przenoszone jest na firmę leasingową, ale przy zachowaniu posiadania zbywcy, z jednoczesnym umożliwieniem mu korzystania z przedmiotu umowy. Zawarcie umowy leasingu zwrotnego pozwala na dokonanie wliczenia pełnej raty w koszty działalności albo przychodów z najmu.
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.
Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:
1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.
Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.
Skorzystaj z kalkulatora >>