Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są opłaty ponoszone z tytułu umowy leasingu operacyjnego z wyjątkiem kaucji gwarancyjnej , która jest świadczeniem zwrotnym.
W księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 „ Pozostałe wydatki" należy ujmować wstępną opłatę leasingową ( tzw. Czynsz inicjalny), raty leasingowe, a także inne opłaty związane z leasingiem ( np. prowizje czy opłaty manipulacyjne)
Podatnik ewidencjonujący koszty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania, powinien opłatę wstępną z tytułu leasingu zaliczyć do kosztów w dniu poniesienia kosztu, za który uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Opłaty tej nie należy rozliczać proporcjonalnie do długości trwania tej umowy (tak stwierdzono m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - nr 1401/BF-1/4110-0059/07/BB/PPII).
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.
Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:
1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.
Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.
Skorzystaj z kalkulatora >>