Koszty uzyskania przychodu w leasingu

Data publikacji: 2013-06-25
Leasing finansowy czy operacyjny? Wybór odpowiedniej formy leasingu winien być przeprowadzony na podstawie analizy korzyści, jakie niesie określony rodzaj leasingu dla korzystającego. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu określonych wydatków związanych z danym rodzajem leasingu może pomóc w tym wyborze. 

Leasing operacyjny a KUP

W leasingu operacyjnym korzystający do kosztów uzyskania przychodu wlicza opłaty leasingowe, a w szczególności:

  • w okresie podstawowym trwania umowy leasingowej można zaliczyć do kosztów wszelkie opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu (opłata wstępna, rata leasingowa, prowizja, czynsz, opłaty manipulacyjne);
  • koszty użytkowania przedmiotu leasingu;
  • wydatki poniesione na adaptację przedmiotu leasingu do specyfiki prowadzonej działalności przez korzystającego.

Zważywszy na tą formę leasingu, gdzie odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez leasingodawcę, korzystający nie ma prawa do wliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej.

Koszty Uzyskania Przychodu a leasing finansowy

Jedną z podstawowych cech leasingu finansowego jest zaliczenie przedmiotu leasingu do ewidencji korzystającego. Korzystający jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jest to kluczowy element kosztów uzyskania przychodu dla leasingobiorcy. Ponadto, korzystający wlicza w koszty uzyskania przychodu część raty umowy leasingowej zwanej – odsetkową, czyli część raty, która nie stanowi części spłaty kapitału. Dodatkowo korzystający w leasingu finansowym ponosi koszty użytkowania przedmiotu leasingu np. zużycie paliwa, energii, koszty konserwacji etc.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok