Leasing operacyjny a finansowy

Data publikacji: 2012-08-09
Wielu przedsiębiorców decydujących się na leasing, zastanawia się nad kluczowymi różnicami między leasingiem finansowym a operacyjnym. Co zyskują, wybierając jedną z opcji?

Najważniejsze kwestie pomaga wyjaśnia Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease Polska.
Wybór formy leasingu zależy od korzystającego, jego aktualnych potrzeb w zakresie rozliczania kosztów podatkowych, przewidywanego okresu korzystania z przedmiotu leasingu oraz możliwościfinansowych firmy. Zdecydowana większość zawieranych w Polsce umów są to umowy leasingu operacyjnego.

Przy podejmowaniu decyzji o rodzaju leasingu, najważniejszą wytyczną jest cel zawierania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego pan Kowalski ma możliwość wyboru – albo używa samochód, po czym go zwraca, albo po zakończeniu użytkowania decyduje się na jego wykup. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego, gdzie nie występuje możliwość wyboru i leasingobiorca staje się właścicielem użytkowanego samochodu.
Jeżeli chodzi o okres trwania umowy, istnieją w obu przypadkach znaczące różnice. Leasing operacyjny charakteryzuje się czasem spłaty przedmiotu (w tym przypadku samochodu) dłuższym niż 40% okresu trwania amortyzacji, nie dłużej jednak niż 60 miesięcy. Zasady te bardzo sztywno określone są w przypadku leasingu finansowego – jest to minimalnie 12 miesięcy, a maksymalnie 60 miesięcy.

Amortyzacja leasingowanego przedmiotu w przypadku leasingu operacyjnego znajduje się po stronie leasingodawcy, a leasingu finansowego – użytkownika.

Znaczące różnice występuję również w księgowaniu kosztów finansowania przedmiotów leasingiem. Mianowicie, koszt uzyskania przychodu w sytuacji wyboru leasingu operacyjnego obejmuje koszty raty leasingowej netto oraz opłatę wstępną. Leasing finansowy pozwala zaliczyć w koszty amortyzację oraz część odsetkową rat leasingowych. Podatek VAT doliczany jest do każdej raty leasingowej w przypadku leasingu operacyjnego, a płatny w całości z góry wraz z pierwszą ratą leasingową, po odbiorze przedmiotu leasingu w przypadku leasingu finansowego.

Po zakończeniu okresu umowy leasingu operacyjnego, wykup przedmiotu leasingu zależny jest od stawki amortyzacji i okresu wykupu. Inaczej sytuacja przedstawia się w kwestii leasingu finansowego, gdzie kwota wykupu płatna jest w całości z góry, wraz z pierwszą ratą leasingową, po odbiorze przedmiotu leasingu.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok