Leasing w projektach unijnych

Data publikacji: 2014-02-03
Leasing jest nie tylko źródłem pozyskania środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, może być także formą finansowania inwestycji w ramach dotacji z Funduszy Unijnych. Jedyny warunek, jaki musi spełniać, to leasing powinien być tzw. kosztem kwalifikowanym, a w umowie leasingowej powinna zawarta być informacja, iż po okresie podstawowym przedmiot leasingu przechodzi na własność korzystającego. 

Dofinansowanie można uzyskać na leasing środków trwałych określonych przez wytyczne danego programu, w ramach których beneficjent uzyskał dofinansowanie z Unii. Łączna kwota wydatków kwalifikowanych w ramach dotacji nie może przekroczyć ceny zakupu danego środka trwałego, a ów przedmiot nie został uprzednio objęty innym dofinansowaniem. Ponadto dodatkowe koszty związane z uruchomieniem leasingu np. opłata ubezpieczeniowa, marża firmy leasingowej to tzw. koszt niekwalifikowany i nie będzie on podlegał dofinansowaniu.

Leasing w ramach dotacji unijnych może przybrać dwie formy tj. jednorazowego zwrotu wydatków na nabycie przedmiotu leasingu lub dofinansowania do rat leasingowych. Dofinansowanie do raty leasingowej obejmuje tylko kapitałową cześć raty już zapłaconej i zafakturowanej oraz dotyczy środków trwałych niezbędnych do realizacji projektu w okresie jego realizacji. W sytuacji, gdy beneficjent stara się o dofinansowanie wartości leasingowanego przedmiotu umowa korzystającego z leasingodawcą musi prowadzić do przeniesienia prawa własności, a finansujący musi być podmiotem upoważnionym do ponoszenia wydatków kwalifikowanych w imieniu beneficjenta dotacji (korzystającego).

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok