Opłata wstępna w leasingu (czynsz inicjalny, wpłata początkowa, udział własny)

Data publikacji: 2013-07-11
Opłata wstępna w leasingu, zwana też czynszem inicjalnym lub wpłatą początkową, to opłata wnoszona przed rozpoczęciem okresu umowy leasingu przez korzystającego. Zasadniczo opłata ta jest uiszczana w momencie rozpoczęcia umowy leasingu. Kwota czynszu inicjalnego waha się w przedziale od 0 % do 45 %. 

Opłata wstępna – rozbieżność interpretacyjna

Kwestia opłaty wstępnej oraz jej sposobu ujęcia w ewidencji księgowej przysparza przedsiębiorcom wielu zmartwień. Organy podatkowe stoją na stanowisku, iż opłata tego typu przez korzystającego powinna być ujmowana metodą liniową przez okres trwania leasingu. Sądy poprzez wydanie licznych wyroków pozostają w opozycji do decyzji organów podatkowych, broniąc stanowiska podatników, którzy uważają, iż opłata wstępna jest warunkiem zawarcia umowy leasingu i powinna być kwalifikowana, jako koszt jednorazowy. Spór ten został ostatecznie rozstrzygnięty w opublikowanym Biuletynie Skarbowym numer 1 z 2012 roku, gdzie pismo Departamentu Podatków Dochodowych (nr DD6/033/87/ORK/11/pk-1299 przyznaje, iż wstępna opłata leasingowa winna być zaliczana do kosztów podatkowych jednorazowo w momencie poniesienia, nie zaś proporcjonalnie do czasu trwania umowy leasingu.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok