Spread walutowy w leasingu

Data publikacji: 2013-07-19
Spread jest to różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. W przypadku każdej waluty, w zależności od instytucji finansującej, wynosi on od kilku do nawet kilkudziesięciu groszy. Atrakcyjność sumy opłat leasingu denominowanego (wynikająca z kursu walut, stóp procentowych) należy skonfrontować z faktycznymi dodatkowymi kosztami, do których należy spread. 
Spread walutowy ma istotny wpływ na całkowity koszt leasingu i wysokość raty miesięcznej. Wartość przedmiotu leasingu kupowanego od dostawcy w złotych przeliczana jest na walutę obcą leasingu po kursie kupna. Natomiast raty leasingowe liczone są według kursu sprzedaży. Po ujęciu spreadu walutowego w koszcie często okazuje się, że leasing walutowy nie jest już tak atrakcyjny
w porównaniu do złotówkowego. Aczkolwiek czym okres leasingu jest dłuższy tym ta atrakcyjność jest większa.

Obecnie umowy leasingu zawierane w walucie obcej opłacają się tylko niektórym przedsiębiorcom: eksporterom oraz firmom prowadzącym swoją działalność poza granicami Polski, czyli tym, którzy uzyskują przychody w walucie obcej.

Inna jest sytuacja w przypadku przedsiębiorców uzyskujących przychody wyłącznie w walucie krajowej. Spread walutowy ma istotny wpływ na całkowity koszt leasingu, powoduje, że jest on znacząco droższy. Każde osłabienie złotówki powoduje, że leasingobiorca zaczyna płacić raty wyższe, często zbliżone do leasingu złotówkowego (a w leasingu złotówkowym nie jest narażony na różnice kursowe).

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok