Istotą leasingu operacyjnego jest oddanie w ręce korzystającego przedmiotu, który nadal pozostaje własnością leasingodawcy. Ubezpieczenie w takiej relacji to podstawa – w razie szkody lub kradzieży nie musimy odpowiadać przed finansującym własnym majątkiem.
Podstawą w przypadku wystąpienia szkody jest jej zgłoszenie ubezpieczycielowi. Standardowo mamy na to do 7 dni, nie jest jednak rzadkością skrócenie tego czasu, nawet do 24 godzin. Szczegółowe warunki dotyczące zgłaszania i likwidacji szkody powinny być zawarte w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu – tutaj dowiemy się, jakie konkretnie zasady obowiązują w naszym przypadku.
Szkoda może zasadniczo przyjąć postać szkody częściowej lub całkowitej.
Szkoda częściowa
W przypadku szkody częściowej, kiedy to możliwa jest naprawa i przywrócenie przedmiotu leasingu do stanu używalności, koszty pokrywa polisa ubezpieczeniowa. Standardowo faktura za naprawę będzie wystawiona na leasingobiorcę, który jednocześnie wnioskuje do leasingodawcy o wystawienie upoważnienia do odbioru odszkodowania przez podmiot przez siebie wskazany – może to być sam leasingobiorca (jeśli z własnej kieszeni uregulował fakturę) lub zakład naprawczy.
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.
Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:
1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.
Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.
Skorzystaj z kalkulatora >>