Tarcza podatkowa w leasingu

Data publikacji: 2013-07-11
Kapitał jest jednym podstawowych determinantów rozwoju przedsiębiorstwa. Kapitał można pozyskać na klika sposobów, począwszy od kredytu oraz innych produktów bankowych, poprzez różne dotacje i subwencje, na leasingu skończywszy.

Wybór optymalnego dla przedsiębiorstwa źródła pozyskania kapitału powinien poprzedzić rachunek korzyści danego źródła. Leasing, jako forma kredytowania działalności zyskał na dużej popularności ze względu na tzw. tarczę podatkową lub inaczej efekt osłony podatkowej. Efekt ten polega na wykorzystaniu kapitału obcego, który generuje koszty obniżające podstawę opodatkowania, a w konsekwencji sam podatek dochodowy.

Tarcza podatkowa w leasingu operacyjnym

W sytuacji gdy przedsiębiorca korzysta z leasingu operacyjnego, w koszty uzyskania przychodu może zaliczyć wydatki związane z umowa leasingu tj. czynsz inicjalny, ratę leasingową, opłaty manipulacyjne, prowizje oraz koszt użytkowania przedmiotu leasingu np. konserwacja, energia itp. Zaliczenie powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodu powoduje u korzystającego obniżanie podstawy opodatkowania.

Efekt osłony podatkowej w leasingu finansowym

W leasingu finansowym, gdzie przedmiot leasingu wprowadzany jest do ewidencji korzystającego amortyzacja jest głównym elementem osłony podatkowej dla podatnika, stanowiący koszt, który nie jest wydatkiem. Ponadto podstawę opodatkowania korzystający obniża poprzez zaliczenie do kosztów odsetkową część raty leasingowej.

Warto również wspomnieć, iż aby tarcza podatkowa była w przedsiębiorstwie skuteczna, dany podmiot powinien rozliczać się na zasadach ogólnych oraz wykazywać zysk. Z osłony podatkowej nie skorzystają podmioty, które rozliczają się z fiskusem na zasadach ryczałtu, bądź karty podatkowej.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok