WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) w umowie leasing

Data publikacji: 2013-08-09
WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate oznaczający stopę procentową kredytów na międzybankowym rynku w Polsce. Stopa WIBOR jest stosowana, jako odniesienie do ustalania oprocentowania kredytów, pożyczek lub leasingu przez instytucje finansowe i pośredników. Stopa, WIBOR powiększona o marżę instytucji finansowej stanowi oprocentowanie oferowanych przez nich produktów i usług. 

WIBOR, co oznacza dla leasingobiorcy?

WIBOR to oprocentowanie, po jakim banki pożyczają między sobą pieniądze. Stopa WIBOR ustalana jest w każdy dzień roboczy, około godziny 11-stej na podstawie średniej z ofert składanych przez 16 banków, z odrzuceniem najniższej i najwyższej oferty. WIBOR często przyjmowany jest przez leasingodawcę, jako wyznacznik rynkowej ceny pieniądza. WIBOR powiększony o marżę finansującego składa się zazwyczaj na oprocentowanie leasingu.

Stopa procentowa WIBOR podawana jest dla różnych okresów, od jednego dnia, po okresy tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne na rocznym WIBOR-e skończywszy. O tym z jakiego WIBOR-u korzysta leasingodawca przy ustalaniu oprocentowania leasingu można dowiedzieć się w Ogólnych Warunkach Leasingu lub umowie leasingowej. Warto zwrócić na tą kwestię uwagę, gdyż może ona przesądzić o wyższych kosztach leasingu.

Jeżeli firma leasingowa stosuje do ustalenia oprocentowania leasingu stawki jednodniowe WIBOR-u, ten na skutek wahań rynkowych może przełożyć się na wyższe koszta miesięcznej raty leasingu. Ponadto leasingodawca, może manipulować oprocentowaniem poprzez wybór stawki WIBOR, z dnia w którym rynkowa stopa osiągnęła w danym miesiącu maksimum. Bezpieczniejszy wybór leasingodawcy, który wyeliminuje możliwe skoki oprocentowania leasingu, to ten, który stosuje przynajmniej miesięczne stawki WIBOR (WIBOR1M, WIBOR3M itp.).

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok