Wstępna opłata leasingowa jako jednorazowy koszt podatkowy

Data publikacji: 2014-08-06
Bardzo popularna forma finansowania działalności gospodarczej jaką jest leasing operacyjny wciąż budzi wątpliwości w zakresie sposobu rozliczania opłaty wstępnej, zwanej również czynszem inicjalnym. Leasingobiorcy najczęściej zaliczają ją jednorazowo w koszty uzyskania przychodów w dacie zapłaty, z czym niestety nie zgadzały się organy podatkowe. Co jest istotą tego problemu i jak zatem ujmować w kosztach czynsz inicjalny? 
Opłaty związane z realizacją umowy leasingu operacyjnego (raty leasingowe, opłaty manipulacyjne) ponoszone przez leasingobiorcę w okresie trwania umowy stanowią u niego koszt uzyskania przychodów. Rozlicza się je w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d updop. Jednakże w kwestii opłaty wstępnej organy podatkowe wielokrotnie twierdziły, iż opłata ta, mimo że ponoszona jednorazowo, dotyczy całego okresu trwania umowy leasingowej, w związku z czym - jako koszt pośredni - winna być rozliczana proporcjonalnie do długości trwania zawartej umowy. Podatnik zatem powinien opłatę tę podzielić proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy (czyli okresu trwania umowy) i tak też odnosić ją w koszty uzyskania przychodów.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok