Kiedy możliwy jest „leasing na dowód”?
Data publikacji: 2014-03-19Procedura uproszczona umożliwia podpisanie umowy leasingowej nawet w ciągu dwóch dni od złożenia wniosku.
Kiedy możliwy jest „leasing na dowód"?
Procedura uproszczona stosowana jest głównie w przypadku najbardziej popularnych środków trwałych, czyli samochodów osobowych oraz dostawczych o masie nieprzekraczającej 3,5 t. Ale nie tylko – skorzystanie z tej procedury oferowane jest często także przedstawicielom uprzywilejowanych zawodów (np. lekarzom, prawnikom), zainteresowanym zakupem wyposażenia stanowiska pracy.
Co istotne, skorzystanie z procedury uproszczonej nie wymaga uiszczenia dość wysokiej opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego). Opłata ta ustalana jest w oparciu o okres obecności wnioskodawcy na rynku i przeważnie zawiera się w przedziale od 1% do 20%. Wartość przedmiotu leasingu w opisywanym przypadku jest ograniczona i rzadko przekracza 150 tys. zł.
Pozyskanie finansowania w oparciu o procedurę uproszczoną jest szczególnie atrakcyjne dla nowych firm, obecnych na rynku nie dłużej niż od kilku miesięcy. Brak zdolności kredytowej sprawia, że leasing w oparciu o procedurę uproszczoną jest dla takich firm jedyną możliwością pozyskania finansowania zewnętrznego na zakup środka trwałego. Dla przedsiębiorców prowadzących działalność dłużej, uproszczona procedura to synonim szybkości pozyskania do użytkowania konkretnego przedmiotu leasingu bez angażowania dużej ilości czasu.