Leasing dla nowych firm – poradnik
Data publikacji: 2014-06-18Pomimo tego, że przedsiębiorcy nie mają możliwości, aby zaliczyć wydatek na zakup auta firmowego jako jednorazowy koszt podatkowy, najczęściej decydują się na ten krok pod koniec roku. Wiedzą bowiem wówczas z jakim dochodem kończą okres rozliczeniowy. Dodatkowo dochodzi czas wysokich obrotów dla wielu firm, a w związku z tym potrzeba zakupów w celu odliczenia VAT-u.
Jaką formę zakupu samochodu wybrać? Kredyt czy leasing?
Tax Care przygotował analizę przypadku zakupu auta w kredycie i leasingu. Wartość auta 60 tys. zł i 170 tys. zł przy następujących założeniach:
- pięcioletnia spłata,
- 5% - wysokość prowizji,
- wkład własny wynosi 10% (auto tańsze) i 20% (auto droższe);
- forma opodatkowania - podatek liniowy;
- auto to środkiem trwałym przez 5 lat.
Dokumenty wymagane do zawarcia umowy leasingowej
Jednym z kluczowych atutów leasingu – szczególnie w porównaniu z kredytem bankowym – jest ograniczenie formalności do jedynie niezbędnych. W praktyce oznacza to minimalną wymaganą liczbę dokumentów potrzebną do rozpatrzenia wniosku i podpisania umowy. Procedura uproszczona nazywana również lombardową, która stanowi największy atut dla firmy jest stosowany w większości wypadków. Jedynymi obwarowaniami do zastosowania tej procedury jest minimalna wysokość opłaty wstępnej (zwykle jest to 10%) i wartość netto leasingowanego pojazdu/pojazdów nie przekraczająca określonej kwoty (każda firma leasingowa jej wysokość określa indywidualnie we własnych procedurach).
Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>
