Leasing nowego a leasing używanego sprzętu

Data publikacji: 2014-08-01
Finansowanie samochodu firmowego, maszyn a nawet sprzętu komputerowego za pomocą leasingu nie dziwi już nikogo. Co więcej leasingowane środki trwałe stały się niemal nieodłącznym elementem funkcjonowania większości firm i zakładów produkcyjnych. Leasing każdego środka trwałego wymaga przemyślanych decyzji – często także wyboru między sprzętem nowym, a używanym. O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, który wybrał leasing używanych środków trwałych? Czy procedury są identyczne w przypadku nowych i kilkuletnich maszyn i pojazdów? 
Przedsiębiorca decydujący się na leasingowanie używanych środków trwałych powinien szczegółowo poznać dane techniczne przedmiotu umowy. Istotne są informacje dotyczące zarówno roku produkcji, stopnia zużycia czy też marki danego przedmiotu – czynniki te mają znaczący wpływ na konstrukcję i jakość oferty leasingu. Ponadto stanowią one ważny element oceny ryzyka przez finansującego. Wnikliwe rozpoznanie jest szczególnie istotnie w przypadku używanych maszyn i urządzeń. W przypadku finansowania środków transportu ważny jest przede wszystkim wiek auta.

Procedura zawarcia umowy leasingu dotyczącej kilkuletnich pojazdów jest nieco bardziej wymagająca niż zakup auta nowego, a sam okres leasingu zazwyczaj nie przekracza 3 lat. Pierwszą zasadą, którą kieruje się leasingodawca jest sprawdzenie wieku auta. I zaznaczyć tu trzeba, iż chodzi o rok produkcji samochodu, nie datę pierwszej rejestracji. Najlepiej gdy wiek pojazdu nie przekracza 8 lat. O wiele łagodniej traktowany jest wiek pojazdów, które nie należą do grupy aut osobowych.

Przed podpisaniem umowy leasingu finansujący ocenia tzw. zdolność leasingową firmy, sprawdza wartość przedmiotu umowy i sporządza symulację jej ryzyka. Ze względu na zwiększone ryzyko, klienci leasingujący używany sprzęt często zobowiązani są do wniesienia nieco wyższej (o 10 proc.) opłaty wstępnej. Wyższa jest też składka ubezpieczeniowa i marża finansującego.
Ponadto, przed zakupem używanego auta, firma leasingowa bada legalność pochodzenia. Konieczne będą certyfikaty o pochodzeniu i stanie technicznym pojazdu, dlatego najlepiej gdy pochodzi on od autoryzowanego dealera. Istotne jest też zaświadczenie z Krajowego Rejestru Zastawów o braku obciążeń na danym pojeździe. Importowane auta sprawdzane są w europejskim rejestrze samochodów kradzionych oraz w europejskim rejestrze zastawów.
Poza tym firmy leasingowe dokonują niezależnej wyceny auta oraz jego stanu technicznego.
Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków leasingodawca udziela finansowania korzystającemu.

Inne środki trwałe, w tym maszyny do obróbki drewna i produkcji mebli, traktowane są bardziej indywidualnie niż pojazdy. Ważnym czynnikiem omawianym przed zawarciem umowy jest wartość maszyny. Pomimo starszego wieku, specjalistyczne urządzenia postrzegane są jako atrakcyjne przez instytucje finansujące. Oznacza to, iż dla maszyn przemysłowych wyznacznikiem będzie ich stopień zużycia, czyli „żywotność". Poza okresem fizycznej użyteczności urządzenia, leasingobiorca powinien pamiętać o spadku wartości przedmiotu na skutek postępu technologicznego. Najszybciej technologicznemu „zestarzeniu się" ulega sprzęt komputerowy. Zatem przed podpisaniem umowy korzystający powinien zadbać, by leasingowany sprzęt zbyt szybko nie okazał się technologicznym przeżytkiem.
Niekiedy złudne jest przekonanie, iż leasing używanego sprzętu jest tańszy. Leasing nowych środków trwałych może być tańszy i łatwiejszy. Niższa jest bowiem rata wstępna i oprocentowanie, a ilość wymogów formalnych jest mniejsza. Biorąc pod uwagę fakt, że nowy środek trwały wiąże się z mniejszym ryzykiem, firmy leasingowe skłonne są zaproponować przyszłemu leasingobiorcy bardziej korzystne warunki. Leasing używanego środka trwałego jest często rozpatrywany jest przez firmy leasingowe indywidualnie. Radzimy zatem skontaktować się z doradcą leasingowym przed wyborem konkretnego egzemplarza używanego sprzętu.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok