Spłata rat leasingowych

Data publikacji: 2014-06-23
Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych? 

Spłata rat leasingowych wymaga systematyczności. Trzeba wiedzieć, że umowa leasingu jest umową tzw „nazwaną" to znaczy generalne prawa i obowiązki stron umowy reguluje Kodeks Cywilny (Tytuł XVII Umowa Leasingu Art. 7091 - 70918 Kodeksu Cywilnego). Przedmiotem umowy leasingu jest przekazanie prawa do użytkowania w zamian za ustalone opłaty.


Co się dzieje gdy rata leasingowa nie wpłynie w terminie ?


• Fakt ten rodzi kilka konsekwencji: pierwszą z nich jest prawo firmy leasingowej do naliczenia odsetek karnych z tytułu opóźnienia. Ich wysokość zwykle odbiega niekorzystnie od wysokości odsetek bankowych czy ustawowych.
Są firmy, gdzie za opóźnienie potrafią naliczyć bardzo wysokie odsetki. Warto przed podpisaniem umowy leasingowej zapoznać się z ich wysokością.
• Drugą konsekwencją jest wysłanie klientowi wezwania do zapłaty z wyznaczeniem dodatkowego terminu. Wezwanie też kosztuje – zwykle do 100 zł. Wysokość tej opłaty jak i całej masy innych dodatkowych opłat zawierają tabele opłat, których przyjęcie klient w momencie zawarcia umowy leasingowej świadomie, bądź nie – potwierdza. A firmy leasingowe potrafią policzyć za wszystko i ich inwencja twórcza nie zna granic.


Faktura zaginęła i potrzeba duplikatu – opłata, trzeba odebrać zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny – opłata, ustalenie salda umowy – opłata, etc, etc. Część z tych opłat jest uzasadniona, gdyż generuje dla firmy leasingowej określony koszt ale część jest sposobem na generowanie dodatkowego dochodu. Tendencją ostatnich czasów jest puchnięcie tabel opłat i podnoszenie cen za świadczone dodatkowe usługi.
Firma leasingowa wysyła pisemne wezwanie do zapłaty z jeszcze jednego bardzo ważnego powodu. Otóż zapis kodeksu cywilnego stanowi, że dopiero brak opłaty leasingowej w wyznaczonym dodatkowym terminie może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingowej z winy leasingobiorcy.

 

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok