20 lat leasingu w Polsce

Data publikacji: 2014-08-16
1989 r. przyniósł pierwsze wolne wybory i wolny rynek, którego Polacy mieli się dopiero uczyć. Wraz z jego narodzinami pojawiły się pierwsze firmy leasingowe i pierwsze transakcje leasingowe. Działalność rozpoczęły m.in. EFL, BRE Services, Kredyt Lease, czy BEL Leasing. 
We wrześniu 1991 r. odbyło się w Gdańsku spotkanie dziewięciu spośród działających wówczas kilkunastu firm leasingowych. Celem było powołanie organizacji chroniącej prawa i reprezentującej interesy zrzeszonych członków wobec organów władzy i administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz na forum międzynarodowym. Wynikiem spotkania było powołanie nieformalnej struktury pod nazwą Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych. Oficjalna rejestracja Konferencji Przedsiębiorstw Leasingowych – Związku Pracodawców miała miejsce 29.11.1994 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie. Ten formalny akt poprzedziły trzy lata przygotowań.

Jedną z pierwszych decyzji KPL-u, protoplasty dzisiejszego Związku Polskiego Leasingu, było powołanie Komitetu Statystycznego. Pierwsze dane statystyczne dla polskiego rynku leasingu opracowano dla 1992 r., a od 1995 r. były już zbierane regularnie, co roku, według schematu, który ze zmianami obowiązuje do dzisiaj.

Pierwsze sukcesy przyszły szybko, już w następnym roku Konferencji udało się wpłynąć na debatę parlamentarną wokół ustaw okołobudżetowych i przekonać większość posłów do głosowania za odrzuceniem niekorzystnego dla rozwoju leasingu w Polsce rządowego projektu regulacji prawnej. Ten pierwszy sukces osiągnięty dzięki wspólnemu działaniu nie miał jednak jeszcze przełożenia na umocnienie organizacji, ponieważ firmy koncentrowały się głównie na budowaniu własnych struktur. W lutym 1993 r. odbyła się w Warszawie II Krajowa Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych. Wzięło w niej udział 41 firm. Na spotkaniu. ustalono m. in stanowiska programowe, powołano komitety techniczne i wybrano przedstawicieli do komitetów technicznych Leaseurope, rozpoczynając tym samym aktywną współpracę z tą organizacją zrzeszającą krajowe związki firm leasingowych z Europy.

Więcej w Raporcie przygotowanym przez Związek Leasingu Polskiego „20 lat leasingu w Polsce”. Cały raport do pobrania TUTAJ >>

Źródło: Związek Leasingu Polskiego

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok