Dynamiczny rozwój wynajmu długoterminowego aut - wyniki PZWLP po II kwartale

Data publikacji: 2014-08-07
Po II kwartale 2014 roku branża wynajmu długoterminowego samochodów, reprezentowana przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, odnotowała wzrost na poziomie 12,8% w ujęciu rocznym. Jest to już czwarty z kolei kwartał, w którym rośnie roczna dynamika wzrostu branży w Polsce. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku, w drugim kwartale zwiększył się wpływ sektora wynajmu długoterminowego aut na ogólną sprzedaż nowych samochodów do firm w Polsce. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca 2014 r. firmy należące do PZWLP wygenerowały już łącznie prawie 30% całkowitej sprzedaży nowych aut do firm. 
Z analiz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, organizacji skupiającej obecnie 16 najważniejszych na polskim rynku firm wynajmu i leasingu pojazdów wynika, że I półrocze roku 2014 było dla branży lepsze pod względem dynamiki wzrostu, niż analogiczny okres rok wcześniej. W okresie od początku stycznia do końca czerwca 2014 r. wynajem długoterminowy samochodów w Polsce rozwijał się w tempie 5,1%, wobec 3,3% w I półroczu 2013. Drugi kwartał został zakończony wzrostem 12,8%, liczonym rok do roku.

 

Najpopularniejszy leasing operacyjny z pełną obsługą, wzrost zainteresowania
wyłącznym zarządzaniem floty

Łączna flota pojazdów finansowana i zarządzana przez członków PZWLP po pierwszej połowie roku wynosi prawie 120 tys. (119.817) samochodów osobowych i dostawczych. Największą grupę, złożoną z 91.576 aut (76,4%), stanowią pojazdy użytkowane przez firmy w ramach leasingu operacyjnego z pełną obsługą (FSL – Full Service Leasing), czyli najbardziej rozwiniętej i najbardziej popularnej w Europie usłudze, gwarantującej przedsiębiorcy nie tylko zewnętrzne finansowanie, ale również pełną obsługę administracyjną i serwisową samochodów służbowych. Roczne tempo wzrostu usługi full service leasingu aut wynosi po II kwartale 2014 roku 9,2% i jest ok. 2-krotnie większe, niż rok wcześniej (5,3%).

Drugą co do wielkości, 13,5% grupę aut, stanowią samochody w leasingu z serwisem (LS – Leasing Service), których we flotach firm PZWLP znajduje się obecnie 16.236. Roczne tempo wzrostu leasingu z serwisem po II kwartale 2014 wynosi 18,4% i jest nieznacznie mniejsze, niż rok wcześniej, kiedy osiągnęło poziom 20,8%.

Najmniejszą, 10% część (12.005 pojazdów) łącznej floty firm skupionych w PZWLP, stanowią auta w usłudze wyłącznego zarządzania (FM – Fleet Management), w przypadku której przedsiębiorcy mają zapewnioną tylko opiekę administracyjną i serwisową nad samochodami służbowymi, bez finansowania pojazdów. Wyłączne zarządzanie flotą pomimo, że jest usługą zdecydowanie najmniej popularną wśród przedsiębiorców w Polsce, to po II kwartale 2014 odnotowało najbardziej dynamiczny wzrost w ujęciu rocznym - na poziomie 39%. W analogicznym okresie rok wcześniej w przypadku usługi wyłącznego zarządzania występowała stagnacja – dynamika wzrostu kształtowała się na marginalnym poziomie 0,04%.

Kliknij, aby przeczytać całość: TUTAJ >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok