Historia leasingu

Data publikacji: 2014-08-16
Mogłoby się wydawać, że leasing, jakże często łączony z innowacyjnością, to jeden z najnowszych produktów finansowych dostępnych na rynku. Tymczasem wiele osób jest zaskoczonych słysząc jak bogate i ciekawą dzieje przypisują mu historycy. 
Wykopane w 1984 r. gliniane tabliczki, zapisane pismem klinowym przez skrybów z sumeryjskiego Ur, ujawniły sensacyjny fakt: już ponad 5000 lat temu w Mezopotamii istniał leasing. Sprawujący władzę kapłani leasingowali narzędzia i ziemię rolnikom. Nierzadko przedmiotem transakcji były również studnie, w których można było poić bydło. Około 4000 lat temu w Babilonii działała firma leasingowa, która obsługiwała żołnierzy, którzy z powodu orężnych obowiązków nie mogli sami zajmować się rolą. Wspomniana firma płaciła wojakom opłaty ratalne, a ich ziemię dzierżawiła rolnikom. Starożytni Babilończycy, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie również zawierali transakcje leasingowe. Fenicjanie, znani z wynalezienia pieniędzy, świetnie zarabiali na leasingowaniu flot statków.

Z Kronik dowiadujemy się także, iż w Azji przedmiotem leasingu były, niezwykle istotne dla lokalnej gospodarki, pola ryżowe i łodzie rybackie. Zapisy dotyczące leasingu znalazły się także w słynnym Kodeksie Hammurabiego (1700 r. p.n.e.). Starożytni Grecy byli pierwszymi, którzy wprowadzili leasing kamieniołomów i kopalni. Te należały do państwa, które poprzez własną „spółkę" leasingowało je na 3 do 7 lat firmom wydobywczym. Grekom zawdzięczamy też pomysł leasingu bankowego.

Do dzisiaj zachował się dokument z 370 r. p.n.e. potwierdzający transakcję, której stroną był bank. Równie starożytni greccy filozofowie i wolnomyśliciele niejednokrotnie formułowali idee zahaczające koncepcyjnie o ideę leasingu.

Jedną z najbardziej spektakularnych kart historii, na której znajdziemy wzmianki wspominające o leasingu znajdujemy w opisach dotyczących 1066 r. Wtedy Wilhelm Zdobywca ruszył na podbój Brytanii korzystając z wyleasingowanych statków. Nie był po prostu dość zamożny, żeby samodzielnie sfinansować inwazyjną armadę, skorzystał więc z zewnętrznego finansowania. W średniowieczu wojny toczyły się permanentnie, nic więc dziwnego, że wczesne transakcje leasingowe zawierano w związku z wojnami właśnie.

Więcej w Raporcie przygotowanym przez Związek Leasingu Polskiego „20 lat leasingu w Polsce”. Cały raport do pobrania TUTAJ >>

Źródło: Związek Leasingu Polskiego

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok