LEASING JAKO BAROMETR W ROZWOJU POLSKIEJ GOSPODARKI

Data publikacji: 2014-08-16
Polska gospodarka była w 2013 r. najsłabsza od 2002 r. PKB zwiększył się jedynie o 1,6 proc. i gdyby nie eksporterzy, mielibyśmy problemy, bo popyt konsumpcyjny i inwestycyjny na rynku krajowym nie zapewnił wzrostu gospodarczego. 
Spożycie indywidualne było nieznacznie większe niż w 2012 r., ale nakłady na środki trwałe brutto wyniosły niespełna 300 mld zł - mniej niż w latach 2011- 2012. Jednocześnie jednak wartość transakcji finansowanych leasingiem wzrosła w 2013 r. do 35 mld zł, czyli o ponad 13 proc. I nie były to tylko tzw. samochody z kratką, lecz także inwestycje przedsiębiorstw, szczególnie tych mniejszych, w maszyny i urządzenia.

Branża leasingowa obserwowała już zatem w 2013 r. sygnały poprawy koniunktury gospodarczej. Widziała je przez pryzmat powoli rosnącej skłonności przedsiębiorstw do inwestycji. Parametry makroekonomiczne jeszcze tych zmian nie rejestrowały, ale leasing tak – jak barometr, wyprzedzająco pokazywał kierunek, w jakim zmierzać będzie polska gospodarka za kilka miesięcy. Początek 2014 r. potwierdził te sygnały: o blisko 5 proc. wzrosła produkcja przemysłu, obudziło się budownictwo (wzrost w ciągu 1. kwartału o prawie 11 proc. r/r), obudzili się też konsumenci (sprzedaż detaliczna wzrosła realnie o blisko 6 proc.), aktywni są eksporterzy. Rosną wynagrodzenia. A wszystko przy relatywnie niskiej inflacji.

W sumie wzrost gospodarczy w 1. kwartale 2014 r. może osiągnąć 3 proc., a w całym roku 3,5 proc. Niewiadomą pozostaje wpływ konfliktu Rosji z Ukrainą na polską gospodarkę, ale, jeżeli nie stanie się nic spektakularnego, może to pogorszyć wynik o nie więcej niż 0,1-0,2 punktu procentowego.

Więcej w Raporcie przygotowanym przez Związek Leasingu Polskiego „20 lat leasingu w Polsce”. Cały raport do pobrania TUTAJ >>

Źródło: Związek Leasingu Polskiego

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok