Czas trwania umowy leasingowej (okres umowy leasingu)

Data publikacji: 2013-08-09
Czas trwania umowy leasingu obejmuje czas oznaczony, na który została zawarta umowa leasingu, z wyłączeniem okresu, na który umowa może zostać przedłużona lub skrócona. Okres umowy leasingu jest to czas, w którym obowiązują postanowienia zawarte w umowie leasingu. Finansujący i leasingobiorca korzystają z praw i obowiązków w trakcie trwania umowy, do momentu ich wygaśnięcia. W zależności od okresu umowy leasingowej, może on zostać sklasyfikowany, jako finansowy lub operacyjny. 
Okres umowy leasingu finansowego

Umowa leasingu zostanie skwalifikowana, jako leasing finansowy, jeżeli została zawarta na czas określony, a suma ustalonych opłat (pomniejszona o podatek VAT) odpowiada, co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. Okres trwania umowy leasingu finansowego będzie, zatem czasem oznaczonym, na jaki została podpisana umowa leasingowa.

Okres umowy leasingu operacyjnego

Na gruncie prawa podatkowego, umowa leasingu zostanie zakwalifikowana do rodzaju operacyjnego, jeżeli przedmiotem umowy są podlegające amortyzacji:

  • rzeczy ruchome - umowa leasingu zawarta zostanie na czas oznaczony, wynoszący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji,
  • dla nieruchomości – umowa winna być zawarta na czas oznaczony wynoszący, co najemnej 5 lat dla umów leasingowych zawartych po 01.01.2013 r. oraz 10 lat dla umów zawartych przed tym okresem.

Okres leasingu w ustawie o rachunkowości

Okres leasingu – jest to okres, na który finansujący zobowiązał się w umowie leasingu do oddania w leasing danego składnika aktywów, wraz z wszelkimi dodatkowymi okresami, w ciągu których korzystający ma prawo kontynuować użytkowanie tego składnika aktywów pod warunkiem wniesienia dalszych opłat lub bez ich wnoszenia, jeżeli w momencie rozpoczęcia leasingu jest wystarczająco pewne, że korzystający skorzysta z tego prawa[1].

--

[1] Uchwała nr 16/11 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 13.12.2011 r. w sprawie przyjęcia znowelizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa"

--

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok