Data fakturowania w umowie leasingu

Data publikacji: 2013-10-10
Data fakturowania w umowie leasingu jest datą wystawienia faktury VAT przez leasingodawcę na rzecz korzystającego. Data fakturowania w leasingu jest o tyle istotna, o ile decyduje ona o powstaniu obowiązku podatkowego oraz uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od wartości dodanej. Obowiązek podatkowy, na gruncie prawa o podatku VAT jest zależny od rodzaju leasingu. W świetle przepisów VAT-owskich leasing finansowy jest klasyfikowany, jako dostawa towarów, natomiast leasing operacyjny, jako świadczenie usług. 

Prawidłowe zakwalifikowanie czynności prawnej leasingu, jako dostawę towarów lub świadczenie usług na gruncie prawa o podatku od towarów i usług, decyduje o określeniu powstania obowiązku podatkowego. Zarówno dostawa towarów, jak i świadczenie usług objęte są obowiązkiem podatku VAT. 

Data fakturowania w leasingu operacyjnym, a obowiązek podatkowy

Leasing operacyjny w świetle przepisów podatkowych traktowany jest, jako świadczenie usług, gdyż podmiotem uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca. Dla korzystającego oznacza to, iż podatkiem VAT będzie on obciążany każdorazowo przy dokonywaniu miesięcznej opłaty leasingowej. Leasingobiorca w tym przypadku nie ponosi jednorazowego wydatku związanego z zapłatą VAT-u od wartości sumy opłat leasingowych na początku trwania umowy leasingu, jak ma to miejsce w leasingu finansowym. Korzystający w leasingu operacyjnym obciążony zostaje obowiązkiem podatkowym VAT równomiernie w całym okresie leasingu według stawki 23 %. U finansującego moment powstania obowiązku powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z chwilą upływu terminu płatności.

Leasing finansowy, data fakturowania i obowiązku VAT

W myśl artykułu 7 ust. 1 punkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług poprzez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Konsekwencją tak definiowanej przez ustawę dostawie towarów, leasing finansowy jest klasyfikowany, jako dostawa towarów, a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie późnie jednak jak w ciągu 7 dni od wydania towaru, i w stosunku do całkowitej jego wartości.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok