Data wymagalności w umowie leasingu

Data publikacji: 2013-10-10
Data wymagalności w umowie leasingu jest dniem, w którym przypada ostateczny termin zapłaty należności z tytułu raty leasingowej, bądź innych opłat, których obowiązek zapłaty wynika z umowy leasingowej. Data wymagalności może wynikać z faktury VAT lub pisma wystosowanego przez leasingodawcę do leasingobiorcy z zawiadomieniem o terminie płatności. 

Podpisując umowę leasingową leasingobiorca jednocześnie zobowiązuje się do płacenia na rzecz finansującego wynagrodzenia, w postaci opłat wstępnej oraz opłat leasingowych płaconych miesięcznie. Terminy płatności miesięcznych opłat leasingowych zawarte są najczęściej w harmonogramie spłaty, który jest załącznikiem do umowy leasingowej.

Opłata leasingowa zostaje uznana za zapłaconą, gdy wpłynie na rachunek bankowy finansującego. Zazwyczaj opłaty dokonywane są na podstawie otrzymanej przez korzystającego faktury VAT od leasingodawcy. Większość firm leasingowych zastrzega w Ogólnych Warunkach Umowy, iż termin płatności zawarty w harmonogramie jest datą wymagalności, bez względu na to czy leasingobiorca otrzyma miesięczną fakturę.

W sytuacji wystąpienia opóźnienia w spłacie miesięcznej raty leasingowej po terminie jej wymagalności, korzystający powinien uiścić ją (bez oczekiwania na wezwanie ze strony leasingodawcy) wraz z należnymi za okres zwłoki odsetkami ustawowymi (lub ich wielokrotnością). W razie przekroczenia daty wymagalności, finansujący może obciążyć korzystającego nie tylko odsetkami za zwłokę, ale również wszelkimi kosztami postępowania windykacyjnego, wysłaniem powiadomień lub innych kosztów poniesionych przez finansującego przy ściąganiu należności.

 

Szukasz ofert leasingu? Sprawdź najkorzystniejsze oferty dla Twojej firmy.

Skorzyskaj z dokładnego i szybkiego kalkulatora raty leasingu, który uwzględnia Twoją zdolność leasingową! Wystarczy, że:

1. Wybierzesz przedmiot leasingu i określasz wstępne parametry umowy.
2. Podasz dane umożliwiające określenie Twojej zdolności leasingowej.

Najkorzystniejsze oferty otrzymasz od razu, bez zbędnego czekania.

Skorzystaj z kalkulatora >>

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok