Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu?

Data publikacji: 2014-07-11
Po wykupie przedmiotu leasingu, leasingobiorca staje się właścicielem środka trwałego, który wcześniej należał do leasingodawcy. Przeniesienie prawa własności rodzi obowiązek podatkowy po obu stronach transakcji. Co powinien zrobić leasingobiorca, aby ten obowiązek był dla niego jak najmniej kosztowny? 

Odpowiedź na to pytanie zależy od celu, w jakim został dokonany wykup. Jeśli leasingobiorca planuje dalsze użytkowanie przedmiotu leasingu, korzystny dla niego jest wykup na firmę, ponieważ daje prawo do dokonania odpisów amortyzacyjnych oraz do odliczenia VAT. Problem natomiast pojawia się w momencie, gdy wykupiony przedmiot leasingu ma zostać odsprzedany stronie trzeciej. Wówczas sprzedający (czyli dawny leasingobiorca) musi zapłacić podatek dochodowy od wartości transakcji. Podatek ten przeważnie przewyższa wartość korzyści podatkowych, jakie leasingobiorca odniósł z tytułu wykupu przedmiotu leasingu (wykup odbywa się po cenie preferencyjnej, natomiast odsprzedaż – po cenie rynkowej).


Jeśli więc planowana jest odsprzedaż przedmiotu leasingu, najlepszym rozwiązaniem jest wykup na cele prywatne, czyli nie wpisywanie przez firmę środka trwałego do ewidencji. Po pół roku od daty transakcji, nowy właściciel ma prawo odsprzedaży przedmiotu bez konieczności zapłaty podatku dochodowego (choć konieczna będzie zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych).

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok