Jak wygląda zakup samochodu po zakończeniu umowy leasingu?

Data publikacji: 2014-06-16
Wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingu odbywa się de facto tylko w przypadku leasingu operacyjnego. Przy leasingu finansowym, po okresie umowy własność środka trwałego automatycznie przechodzi na korzystającego 
W leasingu operacyjnym, leasingobiorca ma prawo do wykupu środka trwałego po cenie preferencyjnej, czyli znacznie niższej od cen rynkowych.

Wykup może zostać zrealizowany w ramach działalności gospodarczej lub do celów prywatnych. Przy wykupie na firmę, leasingobiorca otrzymuje fakturę VAT i ma możliwość odliczenia 50% VAT z tej faktury. Wykupiony z leasingu samochód można wpisać do ewidencji środków trwałych i amortyzować według standardowych zasad, można także dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego (dotyczy to jednak tylko małych podatników, czyli firm o rocznych przychodach poniżej 1,2 mln euro brutto oraz środków trwałych, wykupionych po cenie niższej niż 3,5 tys. zł).

Wykup dla celów prywatnych wyklucza możliwość uzyskania korzyści podatkowych. Chociaż nie do końca – leasingobiorca co prawda nie może odliczyć podatku VAT i wliczyć kwoty wykupu do kosztów, jednak jeśli zdecyduje się na wykorzystanie środka trwałego również w celach firmowych, wydatki eksploatacyjne (tzw. kilometrówka) będą stanowiły koszt uzyskania przychodu przez tę firmę. Wymaga to jednak prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Kalkulator leasingu

Kalkulator leasingu umożliwia obliczenie poglądowej raty leasingu.

W kolejnych krokach otrzymasz oferty leasingu przygotowane specjalnie dla Ciebie i uwzględniające wyniki finansowe Twojej firmy.

Przedmiot leasingu:
Rok produkcji:
Wartość netto:
PLN
Opłata wstępna:
Liczba rat:

Rata miesięczna:0,00PLN netto

wartość wykupu: 0%

Najczęściej wyszukiwane

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu wezleasing.pl

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia przeglądarki.

Ok